Tüm Detaylarıyla Türk Akımı Projesi

Son zamanlarda tekrar gündeme gelen Güney Akımı ve Türk Akımı projeleri nedir? Karadeniz'in altından geçip Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşan Türk Akımı boru hattı nedir? İşte projeye dair tüm detaylar...

Tüm Detaylarıyla Türk Akımı Projesi
Tüm Detaylarıyla Türk Akımı Projesi Tuğba Önkibar
Bu içerik 772 kez okundu.

Erdoğan Putin görüşmesinin ardından gündeme oturan Güney Akımı ve Türk Akımı projeleri nedir?

Türkiye ve Rusya arasında son zamanlarda masada yer alan en mühim doğalgaz projelerinin başında Türk Akımı var.

Projeye ait ilk detaylar Aralık 2014'te ortaya çıktı. Bu tarihlerde Vladimir Putin'in Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyareti esnasında duyurulan projede inşaata 2016'da başlanması uygun görüldü.

Avrupa'ya doğalgazını Ukrayna yoluyla ihraç eden Rusya, bu Ukrayna'yla yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle doğalgazını alternatif bir ülke üzerinden taşımak istiyordu. Türk Akımı projesi bu sebeple gündeme gelmişti. Doğalgaz hattı, Rusya'dan gelen gazı Karadeniz'in altından ulaştırarak Türkiye'ye buradan da Yunanistan yoluyla Avrupa'ya taşımayı planlıyordu.

DOĞALGAZ HATTININ UZUNLUĞU NE KADAR?

Her birinin 15 milyar 750 milyon metreküp kapasitesini olduğu 4 hattan oluşan Türk Akım'ının 910 kilometresi Karadeniz'in altından ulaştırılacak. Trakya'dan Türkiye topraklarına ulaşacak hattın kara kısmındaki uzunluğu da 260 kilometre olacak.

türk akımı güney akımı putin proje rusya ukrayna doğalgaz gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500