Türk Askeri İdlib'de

Akşam saatlerinde sınırı geçerek Suriye topraklarına giriş yapan Türk askeri, İdlib'de coşku ve sevinçle karşılandı. Suriyeliler "Çok yaşa Türk askeri" sloganları atarken bölgeden ilk kare de geldi.

Türk Askeri İdlib'de
Türk Askeri İdlib'de Ecem Şenol
Bu içerik 877 kez okundu.

Astana Anlaşması kapsamında Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib şehrinde oluşturulacak çatışmasızlık bölgesine geçiş yapan bir grup Türk askeri, Suriyeliler tarafından sevinçle karşılandı. 8 Ekim'de bordo berelilerin ulaştığı ve gözlem yaptığı bölgeye geçiş yapan tanklar, askeri araç ve iş makinelerini alkışlayarak karşılayan Suriyeliler, 'Çok yaşa Türk askeri' sloganı attı.

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib operasyonundan ilk fotoğrafı da paylaştı. Fotoğrafta zırhlı araçlar ve Türk bayrağı göze çarptı. Batı illerinden Hatay'ın Reyhanlı İlçesine gönderilen 15 tank, Oğulpınar Karakolu ile sınıra örülen duvar arasına konuşlandırılırken, gece karanlığında namluluları Suriye'yi görecek şekilde yerleştirilen tanklar, bölgede hareketli saatler yaşattı.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başladı.

TSK'dan yapılan açıklamada Astana Süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının, 08 Ekim 2017 tarihinde icrasına başlanan keşif faaliyetleri ile koordineli olarak, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren Gözlem Noktalarını teşkil faaliyetlerine başlandığı duyuruldu. Açıklamada ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının bölgedeki görevlerini Astana sürecinde Garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürdükleri ifade edildi.

Bu arada Meral Akşener, konu ile ilgili sosyal medyadan Türk Bayrağı ile birlikte yaptığı paylaşımda Özel Kuvvetler'in İdlib'e girdiğini belirterek, Allah’tan evlatlarımızın korumasını ve kayıpsız evlerine dönmeyi nasip etmesini istediğini ifade etti.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

 

TSK Türk Askeri İdlib Astana Barış Süreci Açıklama Meral Akşener Sosyal Medya Mehmetçik Özel Kuvvetler Bordo Bereliler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500