'Türk Fındığı' En Tehlikeli Gıda Seçildi

İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu, İtalya'nın Cernobbio şehrinde düzenlenen Uluslararası Tarım ve Gıda Forumu’nda ‘En tehlikeli 10 gıda’yı açıkladı.

'Türk Fındığı' En Tehlikeli Gıda Seçildi
'Türk Fındığı' En Tehlikeli Gıda Seçildi Tuğba Önkibar
Bu içerik 1662 kez okundu.

Uluslararası Tarım ve Gıda Forumu’nda İtalyan çiftçiler 10 maddelik en tehlikeli gıdalar listesi hazırlayıp ilk sıraya, kanserojen madde limitini aşması sebebiyle Türk fındığını koydu.

Listeye göre en tehlikeli gıdalar arasında ilk sırada Türkiye’de üretilen fındık var. Sebebi ise bu fındıkta kanserojen maddeler olan aflatoksinin limitinin sınırlarını aşması.

KURU İNCİR

İtalya Sağlık Bakanlığı’nın 2015 yılında, kimyasal kalıntılar, ağır metaller, mikotoksinler, dioksinler mikrobiyolojik kirleticiler ya da katkı maddesi ve renklendiriciler bulunan ürünleri teşhir ettiği rapor esas alınarak sunulan listenin beşinci sırasındaysa Türkiye’den menşeli sebze ve meyveler ile kuru incir de bulunuyor.


FRANSIZ PEYNİRLERİ SAĞLIKSIZ

Listenin altıncı sırasında Hindistan’da yetişen kuru meyvelere yer verilirken bunları, Mısır meyve ve sebzeleriyle zeytin, ABD’den getirilen fıstık ve Vietnam balıkları takip etti.

Coldiretti, liste dışında kalsa dahi Çin’den getirilen ve aşırı miktarla pestisit barındıran paprika ve acı biber, mikrobiyolojik kirliliğe maruz kalmış Fransız peynirleri ve Polonya tavuklarındaki tehlikenin de göz ardı edilememesi gerektiğini vurguladı.

fındık italya tehlikeli gıdalar kuru incir fransız peyniri kanserojen madde meyve sebze yaşam sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500