Türk Gemisine Baskın

ABD Göçmen ve gümrük Muhafaza ajanları, New Jersey'de Türk kargo gemisine yaptıkları baskınla yıllardır ABD'ye kaçak yollarla insan sokmakla suçlanan kaptan ve başmakinisti tutukladılar.

Türk Gemisine Baskın
Türk Gemisine Baskın Derya Kaya
Bu içerik 1330 kez okundu.

ABD Göçmen ve gümrük Muhafaza ajanları, New Jersey'de Türk kargo gemisine yaptıkları baskınla yıllardır ABD'ye kaçak yollarla insan sokmakla suçlanan kaptan ve başmakinisti tutukladılar. Edinilen bilgiye göre bu iş için adam başı 25.000 dolar aldıkları iddia edilen kaptan ve başmakinist kardeşler Pelsinvanya'da yargılanacaklar.

ABD'nin New Jersey Eyaleti'ndeki Elizabeth Limanı'na demirleyen 'Niledutch Opresy' adlı, Marshall Adaları'na bağlı Türk kargo gemisine pazartesi gecesi baskın düzenleyen ajanlar, geminin ikinci kaptanı Özcan Köse(36) ve kardeşi olan başmakinist Oğuz Köse'yi(35), ABD'ye yasadışı yollardan adam sokmak ve bunu ticarete dönüştürmek suçlamasıyla, getirdikleri diğer iki Türk yolcu ile birlikte tutukladı.

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (CPB) ajanı Nicholas K: Feil tarafından hazırlanarak Pelsinvanya Doğu Bölgesi Federal Mahkemesi'ne sunulan suç duyurusunda, Köse kardeşlerin kurduğu şebeke, Mayıs 2013 tarihinde kendi özel kamaralarında 18 gün saklayarak ABD'ye soktukları bir türk2ün Nisan 2016 tarihinde polis tarafından yakalanınca itirafçı olup gizli tanıklık yapmasıyla ortaya çıktı.

Gizli tanığın ifadesine göre, Pensilvanya'nın Levittown kentinden 'Adem' ve Lancester şehrinden 'İzzet' adlı Türklerin aracılığıyla Facebook'taki Samet Öztürk isimli hesaba kendi fotoğrafını gönderdikten sonra  İzmir Aliağa'da, o dönem 'Cafer Dede' gemisinin kaptanı olan Özcan Köse ile buluştu. Kendisini yasadışı yollardan ABD'ye sokmaları için 25 bin dolara anlaşan itirafçı, sahte kimlikle güvenlik kontrolünden geçip gemiye girdikten sonra 18 gün süren yolculuk boyunca Özcan Köse'nin kamarasında saklandı.

İfadesinde yolculuk boyunca Özcan Köse ile bol bol sohbet ettiklerini de anlatan itirafçı, Köse'nin bu sohbetler sırasında aynı yollarla pek çok Türk'ü ABD ve Kanada'ya soktuğunu ve bazılarının fotoğraflarını kendisine gösterdiğini iddia etti. Geminin ABD karasularına yanaşması ile birlikte kamaradan çıkarılıp makina dairesine saklandığını söyleyen gizli tanık, ABD güvenliğini geçmesinde, Özcan Köse'nin kardeşi olan başmakinist Oğuz Köse'nin gözetlemede kalarak yardımcı olduğunu ileri sürdü. Dışarı çıktıktan sonra otoparkta kaçmasına yardımcı olan Adem ve İzzet ile buluşan itirafçı, 25 bin doların 18bin dolarının Özcan Köseye, geri kalan kısmının da Adem ve İzzet'e gittiğini söyledi.

Bir kaç ay sonra Facebook'tan Köse2nin 'Başka ABD tatili isteyen tanıdığın var mı' diye mesaj attığını söyleyen gizli tanık, bunun üzerine kardeşi ve C.T.'nin de Köse ile anlaşarak aynı yolla 28 Ocak 2016 gtarihinde Newark Limanı'ndan ABD'ye geldiklerini anlattı. 

Suç duyurusunun Niledutch Osprey kargo gemisinin, ABD'ye varmadan önce 24 Ocak 2017 tarihinde hazırlandığı, Pensilvanya Doğu Bölgesi Federal Mahkemesi savcısı Andres G. Foulkes ve Yargıç Carol S.M. Wells tarafından imzalanıp mühürlendiği ortaya çıktı. ABD'ye yasa dışı yollarla sokulan türkler Pensilvanya'da yakalandıkları için dava Pensilvanya Federal Mahkemesinde görülecek.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kartal Sahasında Avlayacak mı?

ABD ABD'de Baskın ABD'li Ajanlar Göçmenlik Kargo Muhafaza New Jersey Pensilvanya Türk Gemiciler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500