Türk Savaş Gemileri ve Savaş Uçakları da Katar'a Gidecek

Katar Dışişleri Bakanı'nın yaptığı Türk askerinin bölgenin güvenliğini sağlamak amacıyla geleceğine yönelik açıklamanın ardından, Katar'a Türk askerinin yanı sıra savaş uçaklarının ve savaş gemilerinin de gönderileceği öğrenildi.

Türk Savaş Gemileri ve Savaş Uçakları da Katar'a Gidecek
Türk Savaş Gemileri ve Savaş Uçakları da Katar'a Gidecek Ecem Şenol
Bu içerik 1192 kez okundu.

Uluslararası gerilimin odağındaki Katar’ın başkenti Doha’daki üsse Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu askerlerin gönderilmesini öngören kanunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından imzalandığı bilgisi de paylaşıldı. Krizin yaşandığı ülkeye önce jandarmanın, sonra da Türk savaş uçakları ve gemilerinin gönderileceği öğrenilirken, TBMM’nin bu kararının ardından dün bir gelişme daha yaşandı. Katar Dışişleri Bakanı Türk askerinin bütün bölgenin güvenliğini sağlamak için Katar’a geleceğini ifade etti.

Öncelikli hedefin Doha’daki üsse Türk Jandarması’nın konuşlanıp Katar Jandarmasını eğitmesi olduğu söylense de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kara, Deniz ve Hava birliklerinin de üsse konuşlanacağı ifade edildi. Üsse gidecek Türk savaş uçakları ile Türk savaş gemilerinin sayısının, üste yapılacak ön inceleme ardından hazırlanacak rapor doğrultusundaki değerlendirmelerle belli olacağı belirtilirken, önümüzdeki günlerde bir öncü heyetin Katar’a giderek halen 90 civarında olan Türk askerinin geçici olarak konuşlandığı üste ayrıntılı bir inceleme yapmasının beklendiğinin de altı çizildi.

Çalışma sonrası Türk askerinin, belirli aralıklarla Katar’a gönderileceği konusunda yetkililer, şu aşamada ilk etapta en erken 2 ay içinde 200-250 askerin gönderilmesinin planlandığını ancak bu süre ve sayının gelişmelere göre değişme opsiyonu olduğunu açıkladılar.

Türkiye ile Katar arasında daha önceden Türk askerinin Katar’a üslenmesi konusunda anlaşmaya varılmış olmasına rağmen anlaşmaların bir türlü Meclis’in gündemine gelmemesinin, Katar’ın ‘resmen’ bir üs yeri göstermemesinden kaynaklandığı öğrenilirken, hafta başında başlayan krizden sonra Katar’la yapılan temaslarda Doha yönetiminin ‘geçici’ olan yeri ‘kalıcı’ konuma dönüştürdüğü, hükümetin de bunun üzerine anlaşmayı Meclis’in gündemine aldığı kaydedildi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Günün Özeti

Türkiye Katar Savaş Uçağı Savaş Gemisi Türk Askeri Askeri Üs Açıklama Anlaşma Doha Yönetimi Bölge Güvenliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500