'Türk Tipi' Başkanlık İstiyorum

Katar merkezli El-Cezire televizyonuna açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemi, mülteciler, AB ilişkileri, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve Fetullahçı Terör Örgütü konularını değerlendirdi.

'Türk Tipi' Başkanlık İstiyorum
'Türk Tipi' Başkanlık İstiyorum Yaren Yalçın
Bu içerik 1481 kez okundu.

Katar merkezli El-Cezire televizyonuna açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemi, mülteciler, AB ilişkileri, 15 Temmuz darbe teşebbüsü ve Fetullahçı Terör Örgütü konularını değerlendirdi.

AK Parti ile birlikte Türkiye’de tek partili dönemlerin başarılı olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tek parti iktidarı olmadığı için koalisyon arayışlarının başladığını, koalisyon hükümetinin kurulmasına diğer partilerle yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanmadığı için Cumhurbaşkanı olarak tekrar seçime götürmekten başka çaresi kalmadığını, Türkiye adına tek partili iktidarın olmasını çok hayırlı gördüğünü söyledi.

Başkanlık sistemini sadece kendisinin gündeme getirmediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rahmetli Alparslan Türkeş, Turgut Özal, Necmettin Erbakan ve Süleyman Demirel, Türkiye için başkanlık sisteminin gerekli olduğunu savunmuşlardır. Ben başkanlık sistemini belediye başkanlığım dönemimde de savundum. Şu anda Amerika’ya bakıyorsunuz, Rusya’ya bakıyorsunuz başkanlık sistemi. Bu iki önemli örneğin çalışma sistemlerinin farklı olduğunu bir kenara koyarsak, geleneklerimiz doğrultusunda Türkiye’ye yakışan Türk tipi bir başkanlık sistemini devreye sokalım diyorum. Bu sistem, Türkiye’ye kalkınma daha hızlı kalkınma fırsatı sunacaktır. Başkanlığı bu yüzden savunuyorum.”

Kendisine yönelik ‘diktatör’ suçlamalarına değinen Erdoğan, bir insanın diktatör olması için o ülkede insanların özgür yaşayamaması, düşüncelerini istedikleri şekilde ifade edememesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Benim ülkemde böyle bir sorun yok. İsteyen istediği gibi yaşıyor, istediği gibi yiyip içiyor, istediği gibi giyiniyor, inandığı şekilde yaşıyor, isteyen istediği gibi konuşuyor, biz hiçbir şeyi yasaklamadık. Türkiye, kesinlikle yasakların olduğu bir ülke olmamıştır. Son 14 yılı bir kenara koyarsak, hiçbir dönemde bu kadar huzurlu, bu kadar özgür, bu kadar rahat bir şekilde yaşamamıştır.”

Fetullahçı Terör Örgütü elebaşı Fethullah Gülen’in iadesi için ABD’ye 85 koli dosya gönderdiklerini kaydeden Erdoğan, Amerika Türkiye’den terörist istediği zaman kendilerine verildiğini, ‘mahkeme kararı’ denilerek Gülen’in hala bir yerde koruma altında tutulduğunu söyledi ve şunları ekledi:

Usame Bin Ladin’le ilgili bir mahkeme kararı mı vardı? Bin Ladin’i farklı bir ülkede yok ettiler değil mi? Neden? Terörist olduğu için. Bizden 10 terörist talep ettiler, stratejik ortağımız olduğu için biz neredeyse hepsini verdik. Biz sözümüzü tuttuk. Bu şahıslar sürekli Amerika’ya, Batı ülkelerine girip çıkıyorlar ama bize verilmiyor. Bunları kesinlikle doğru bulmuyoruz. Şu anda halkım, ‘Dost diyorsunuz ama Amerika teröristi saklıyor’ diyor. Ben ne söylersem söyleyeyim bunu halkıma izah edemem, edemiyorum da.”

Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye hiçbir zaman dürüst ve samimi davranmadığını, mülteciler konusunda verdiği sözü  yerine getirmediğini, Türkiye’de 3 milyon mülteci olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Mülteciler Komiserliği’nin 550 milyon dolar gibi bir destekte bulunduğunu, Türkiye’nin yapmış olduğu faturalı harcamaların şu ana kadar 13 milyar doları bulduğunu kaydetti.

Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının birçok Arap ülkesinde varlığını sürdürdüğünü belirten Cumhubaşkanı Erdoğan, bu noktada dikkatli olunması gerektiğini, bir bedel ödeme durumuyla karşılaşabilecekleri konusunda uyardı. Arap dünyasında FETÖ’ye Mısır’ın yardım ettiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye’nin Mısır halkına kuvvetli bağlarla bağlı olduğunu, darbe hükümetlerine karşı, özgürlüklerin korunmasından yana olduğunu söyledi.

cumhurbaşkanı erdoğan katar el cezire başkanlık sistemi 15 temmuz fetö ab ilişkileri mülteci sorunu diktatör usame bin ladin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500