"Türkiye Gelirse Biz Gideriz"

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı Avrupa’daki aşırı sağcı partileri sevindirdi. Birçoğu referandum çağrısı yaparken Avusturya Özgürlük Partisi de Türkiye AB'ye üye olursa referanduma gidilmesini istiyor.

 Tuğba Önkibar
Bu içerik 996 kez okundu.

 

İngiltere'de Nigel Farage'ın sevincinin adeta bir sınırı yok. Yıllardır İngiltere'nin AB'den ayrılması için çaba gösteren Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Farage, Brexit referandumunun ardından “AB ölüyor” açıklamasında bulundu. Farage şimdilik hedefine ulaşmış gibi. Ancak İngiltere'nin AB'den ayrılmasını yeterli bulmuyor. Farage, “Duvardan ilk taşı çekmiş olduğumuzu umuyoruz. Ümit ederim bu, egemen milletlerden oluşan bir Avrupa için  ilk adım olur” şeklinde konuştu.

Hollanda'da Farage ile yakın görüşleri paylaşan Özgürlük Partisi'nden Geert Wilders ise Twitter'ında, “Hoşçakal Brüksel” ifadelerini kullandı ve ülkesinde de benzer bir referandum talebinde bulundu. Wilders, “Kendi ülkemizi, kendi paramızı, kendi sınırlarımızı ve göç politikamızı kontrol etmeliyiz” dedi.

Fransız Ulusal Cephe'den Marine Le Pen ise Twitter'da “Özgürlüğün zaferi“ paylaşımı yaptı ve ekledi: “Fransa'da ve diğer Avrupa Birliği ülkelerinde de bir referanduma ihtiyacımız var“

Artık Halka Kulak Verilmeli

Tarihi bir olay olduğunu belirten Ulusal Cephe Başkan Yardımcısı Florian Philippot de “Artık halka kulak verilmeli. Onlara karşı gelemeyiz“ dedi. Philippot, “Her tarafta halklar kaotik Avrupa macerasına karşı döndü. Şimdiki AB ölüdür“ ifadelerini kullandı.

AB Soruları Yanıtsız Bıraktı

Macaristan'ın ulusalcı muhafazakar başbakanı Viktor Orban da AB'den ayrılmak istemeyenlerden. Ancak Merkel'in açık mülteci politikasına muhalefet olmasında ise kendini şu an daha da haklı buluyor.

İngilizler'in “modern halk göçüne” nasıl mani olabileceği ve adalarını nasıl koruyabilecekleri sorusuna bir cevap aradığını belirten Orban, “AB buna bir cevap vermedi. Avrupa sadece göç gibi sorunlara yanıt verebildiği kadar güçlüdür” dedi.

Avusturya Ne Yapacak?

Avusturya Özgürlük Partisi ise referandum isteğinde bulunup bulunmayacakları mevzusunda biraz vakit istiyor. Fakat parti lideri Heinz-Christian Strache için AB'nin Türkiye'ye onay vermesi sınıra ulaşmak anlamına gelecek. Strache, “O zaman Avusturya için de AB'de kalmak mevzusunda bir referandum siyasi bir amaç olacaktır” dedi.

Almanya için Alternatif Partisi (AfD) temsilcileri ise İngiltere'yi kutladı. Beatrix von Storch, AB Komisyonu Başkanı Juncker ve AP Başkanı Schulz'dan istifasını talep etti: “AB, siyasal açıdan başarısız olmuştur”

AfD Başkan Yardımcısı Alexander Gauland ise referandum sonuçlarından Merkel'i sorumlu tuttu.

referandum avrupa birliği avusturya türkiye ingiltere
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500