Türkiye ile Almanya Arasındaki Gerginlik Had Safhada

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye’de tutuklanan insan hakları aktivistleriyle ilgili bugün net bir yanıt vereceğini bildirince Ankara’dan Almanya’ya tepki geldi.

Türkiye ile Almanya Arasındaki Gerginlik Had Safhada
Türkiye ile Almanya Arasındaki Gerginlik Had Safhada Başak Tatar
Bu içerik 802 kez okundu.

Alman İnsan Hakları Aktivisti Peter Steudtner’in Türkiye’de tutuklanması sonucunda 2 Almanya ile Türkiye arasındaki artan gerginlikten sonra Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel tatilini yarıda bırakarak Berlin’e döndü. Gabriel, bugün Türkiye’de Steudtner’in tutuklanması ile ilgili olarak “net bir yanıt” vereceği bildirdi. DW’de yer alan habere göre, Bakan’ın daha sonra da açıklama yapabileceği tahmin edildiği; Türkiye’ye yönelik nasıl bir önlemler alınacağının ise bilinmediği bildirildi.

Türkiye’nin Berlin’deki büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Alman aktivistin tutuklanmasının ardından görüşmeler yapmak için Alman Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı; Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert ise çarşamba günü yaptığı basın toplantısında “son gelişmeler ışığında Türkiye’ye yönelik AB’nin mali yardımlarının gözden geçirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Tüm bu gelişmelerin ardından bugün Dışişleri Bakanlığı’ndan Almanya’ya yanıt geldi. AFC Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Federal Hükümet Sözcüsü tarafından yapılan ve diplomatik nezaketsizliğe örnek teşkil edebilecek açıklamalarda Türk yargısına doğrudan müdahale edildiği ve haddini aşan ifadeler kullanıldığının görüldüğü kaydedildi. Bu açıklamaların kabul edilmesinin de mümkün olmadığı belirtildi.

Büyükada’da insan hakları savunucularının güvenliği konulu bir çalışma toplantısı yapan aktivistlerden Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Yurttaşlık Derneği üyesi Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri Veli Acu ile Günal Kurşun, İsveçli eğitmen Ali Gharavi ve Alman danışman Peter Steudtner, 13 gün süren gözaltı sürecinden sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından “terör örgütüne yardım etmek” suçundan tutuklanmıştı.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Katarlı Bakan'dan 15 Temmuz Açıklaması

 

türkiye almanya dışişleri bakanı açıklama aktivist insan hakları tutukluluk sigmar gabriel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500