Türkiye Kırmızı Hatta!

İstanbul'da art arda yaşanan afetlerin ardından en yetkin uluslararası değerlendirme raporu olan "İklim Değişikliği Performans Endeksi 2017"ye göre Türkiye'nin notunun "ÇOK ZAYIF" olarak kırmızı hatta yer aldığı görüldü. Bunun başlıca sebebi ise Türkiye'nin ulusal katkı belgesindeki hedefinin sadece artıştan azalım üzerinden olması ve yetersiz nitelendirilmesi olarak belirtildi.

Türkiye Kırmızı Hatta!
Türkiye Kırmızı Hatta! Başak Tatar
Bu içerik 734 kez okundu.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi Taraflar Konferansı’nda yayımlanan bir endeks olan İklim Değişikliği Performans Endeksi, enerji ile ilişkili küresel CO2 emisyonlarının yüzde 90'ından fazlasını oluşturan 58 ülkeyi kapsaması ve küresel CO2 emisyonlarının yüzde 1'inden fazlasını salan tüm ülkeleri endekse dâhil etmesiyle biliniyor.

Endeks iklimi koruma konusunda başarısız olan ülkelerin yanı sıra, iklim politikalarında iyi uygulamaları olan ülkelere de dikkat çekip bu ülkeler üzerinde siyasi ve toplumsal baskı oluşturulmasını hedefliyor.

 “2017 İklim Değişikliği Performans Endeksi”ne göre Türkiye’nin, geçen yılki sıralamada yerini koruyarak listenin 51. sırasında ‘çok zayıf’ olarak derecelendirilirken, iklim politikasında sonuncu sırada yer aldığı ortaya çıktı. Bunun başlıca sebebi ise Türkiye’nin ulusal katkı belgesindeki hedefinin yalnızca artıştan azalım üzerinden olması ve yetersiz nitelendirilmesi olarak kaydedildi.

Türkiye’nin rüzgâr ve güneş enerjisi merkezli yenilenebilir enerji kaynaklarını geliştirmek üzere ilerici iklim politikaları geliştirmemesi; diğer yandan kömürü merkezine alan enerji politikaları ile kömüre verdiği teşvikle imtiyazların, Türkiye’nin iklim performansı konusunda liderlikten uzak olduğunu gösterdiği belirlendi.

İklim değişikliği konusunda kara listede olan ülkelerden Japonya 8 Kasım’da, Avustralya 9 Kasım’da anlaşmayı onaylamıştı. Böylece dünyanın en büyük 20 ekonomisinin temsil edildiği G20 ülkelerinden sadece Türkiye, İngiltere ve Rusya anlaşmayı onaylamayan ülkeler arasında yer aldı.
 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Marmaris'te Orman Yangını Çıktı

 

türkiye afet iklim iklim değişikliği performans endeksi rapor g20 ülke
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500