Türkiye Mülteci Anlaşmasını İhlal Ediyor İddiası

Midilli Belediye Başkanı Türkiye'yi Avrupa Birliği ile imzaladığı mülteci anlaşmasını ihlal etmekle suçladı.

Türkiye Mülteci Anlaşmasını İhlal Ediyor İddiası
Türkiye Mülteci Anlaşmasını İhlal Ediyor İddiası Ecem Şenol
Bu içerik 950 kez okundu.

Times gazetesi, Midilli Belediye Başkanı Sypros Galinos'un Türkiye'den geçen mülteci sayısının arttığını belirterek, Türkiye'yi Avrupa Birliği ile imzaladığı mülteci anlaşmasını ihlal etmekle suçladığını yazdı.

Anlaşmanın imzalanmasından sonraki 16 ay Türkiye'den Yunanistan'a geçen mülteci sayısında düşüş yaşandığını hatırlatan Galinos, bunun Türkiye'nin istediği zaman geçişleri durdurabildiğinin göstergesi olduğunu belirtti. Galinos Türkiye’nin mültecileri durdurmak istediğinde bunu yapabildiğini ama Türklerin şu an anlaşmanın gerekliliklerini yerine getirmediğini belirtti.

Midilli Belediye Başkanı şu an adada 5 bin mülteci bulunduğunu, bunun adanın kapasitesinin iki katı olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında 2016'nın Mart ayında yürürlüğe giren anlaşmaya göre, Türkiye'ye mültecilerin Avrupa'ya geçişini durdurması karşılığı 3 milyar avroluk yardım sözü verilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen ay yaptığı açıklamada, söz verilen paranın sadece 800 milyon avroluk kısmının Türkiye'ye ulaştığını belirtti. Times ise AB belgelerine göre, paranın tamamına yakınının Türkiye'ye gönderilmiş olduğunu yazıyor.

Gazetenin haberinde Türkiye'nin Yunanistan'a kaçak geçişleri önlemek için aldığı önlemlerden de bahsedilirken, Suriye sınırına dikenli tel çekildiğine ve nisan ayında kabul edilen yasayla Türk polisinin insan kaçakçısı olduğundan şüphelenilen kişilerin bot ve teknelerine el koyabildiğine dikkat çekiliyor.

Times'ta yer alan verilere göre yılın ilk 6 ayında Türkiye'den Yunanistan kıyılarına her hafta ortalama 365 mülteci ulaştı. Geçen hafta ise 730 mülteci Türkiye'den Yunanistan'a geçiş yaptı. Haberde, anlaşmanın imzalanması ardından Türkiye'den Yunanistan'a geçmiş olan bir mültecinin anlaşma ile insan kaçakçılığının sona ermediğini, sadece pahalılaştığı sözlerine yer verildi.

Avrupa Birliği'nin Dublin Anlaşmasına göre göçmenler sığınma başvurularını ilk ayak bastıkları Avrupa ülkesinde yapmak zorundayken, anlaşma uyarınca, Yunanistan'a ulaşan mültecilerden sığınma başvuruları reddedilenler Türkiye'ye geri gönderiliyor. Türkiye, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerinde vizesiz seyahat kolaylığı karşılığında Yunanistan'daki mültecileri geri almayı kabul etmişti.

AB ise bunun için 72 koşul öne sürdü. Bunların arasında terörle mücadele yasalarının Avrupa standartlarına uygun hale getirilmesi de bulunurken, Türkiye'de çoğunluğu Suriyeli olmak üzere yaklaşık 3 buçuk milyon mülteci bulunuyor.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

FETÖ'nün Türkiye Para Dağıtıcısı Yakalandı

 

 

Yunanistan Türkiye Mülteci Anlaşma Avrupa Birliği Suriye Vize Midilli Adası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500