''Türkiye S-400 Sistemini Çin'den Sonra Alacak''

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik iş birliğinden sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, Çin'e Türkiye'den önce S-400 hava savunma sistemi teslimatı yapacaklarını söyledi.

''Türkiye S-400 Sistemini Çin'den Sonra Alacak''
''Türkiye S-400 Sistemini Çin'den Sonra Alacak'' Ecem Şenol
Bu içerik 910 kez okundu.

Kojin ayrıca, S-400 anlaşması kapsamında Türkiye'ye teknoloji transferi yapılıp yapılmayacağına ise ayrı görüşmelerde karar verilmesi gerektiğini belirtti. Kojin bir Rus ajansına demecinde, Rusya'nın imzaladığı S-400 anlaşmalarına ilişkin olarak, kontrat hazırlandığını, fakat bir sıra olduğunu söyleyerek şu anda Çin'in kontratının hayata geçirildiğini ve sonra diğer kontrata geçileceğini kaydetti. Türkiye’nin sırada olduğunu belirten Kojin, her şeyin üzerinde anlaşılan takvime göre ilerlediğini kaydetti.

Kojin eylül sonunda yaptığı bir açıklamada, Türkiye'nin S-400 bataryaları satın almak için ön ödeme yaptığını söylemişti. Diğer taraftan Kojin, S-400 bataryalarıyla birlikte Türkiye'ye bu sistemin teknolojisinin transferinin yapıp yapmayacağının karara bağlanması için ayrı görüşmeler yapılması gerektiğini söyledi.

Kojin, şu anda imzalanan kontratın yerine getirilmesi üzerinde çalışıldığını, teknolojiyle ilgili süreçlerin, üretim ve teknoloji transferinin ise ayrı görüşmeler gerektiren ayrı bir konu olduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün verdiği bir demeçte, tarafların ortak üretim konusunda anlaşamaması halinde Türkiye'nin Rusya'dan S-400 bataryaları almaktan vazgeçebileceğini söylemişti. Kommersant gazetesi, demeç veren Rus kaynaklar, Çavuşoğlu'nun, Türkiye'nin anlaşmadan vazgeçebileceği yönündeki açıklamasına ilişkin olarak, teknoloji transferi yapılmasa bile Türkiye'nin imzalanan S-400 anlaşmasını 'yırtıp atamayacağını' söylemişti.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Hamaney: 'Çocuğunuza Türkçe Öğretin'

 

 

 

Türkiye S-400 Rusya Savunma Sitemi Demeç Açıklama Mevlüt Çavuşoğlu Teknoloji Transferi Kojin Çin Sıra
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500