Türkiye Seri İflasa Gidiyor

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ökmen, ülkedeki siyasi ve ekonomik stresin giderek yükselmesinden dolayı başta inşaat sektörü olmak üzere birçok alanda seri iflas risklerinin büyüdüğünü belirtti.

Türkiye Seri İflasa Gidiyor
Türkiye Seri İflasa Gidiyor Meltem Yüksel
Bu içerik 3835 kez okundu.

Japon kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, Türkiye’deki siyasi ve ekonomik stresin giderek yükselmesinden dolayı başta inşaat sektörü olmak üzere birçok alanda seri iflas risklerinin büyüdüğünü belirtti.

OHAL’in art arda uzatılmasının piyasalarda “OHAL kalıcı hale geldi” şeklinde aldı oluşmasına neden olduğunu vurgulayan Ökmen, üç ayda bir yaptıkları şirket incelemelerini artık haftada bire indirdiklerini, daha çok istihdam, üretim ve yatırım odaklı sürdürülebilir bir büyüme için yatırım ortamının hukuk ve demokrasi açılarından iyileştirilmesinin en temel öncelik olduğunu belirtti.

Hem sektörlerde hem de firmalarda ciddi anlamda bir nakit tutma arzusunun olduğunu ifade eden Orhan Ökmen, borç ödeme arzusunun giderek düştüğünü bunun da Türkiye’de ciddi bir likidite krizine yol açabileceğini, Türk bankacılık sektörünün bazı sektörleri riskli ilan ederek onlara kredi tahsislerinde kısıntılara gittiğini duyduklarını, ekonomi genelinde şirketlerin nakit tutma eğiliminin artması, ödeme sürelerinin uzamış olması ve ödeme arzusundaki düşüklük halleri, seri iflas risklerinin çoğalmasına neden olduğunu vurguladı.

Seri iflas riskinin her sektörü etkileyebileceğini söyleyen Ökmen, "Genel nakit sıkışıklığı, tedarikçi zinciri vasıtasıyla ekonominin geneline sirayet ederek kritik boyutlara yükselmiş ve seri iflas olasılıklarını bir hayli arttırdı. Bunun yanı sıra mevcut konjonktürde bankaların riskli ilan ettikleri sektörlere yönelik kredi isteksizliği de bu nakit sıkıntısını artıracak" dedi.

Hukuksal eksiklikler ve aşınmaların da Türkiye için gelen yabancı sermaye açısından büyük risk oluşturduğunu ifade eden Ökmen, "OHAL, yabancı yatırımcıların ülkeden çıkışlarına ya da ülkeye gelme planlarını ertelemeye neden olduğunu, OHAL döneminde meydana gelen hukuki uygulamalar yüzünden yabancı sermayeyi korkuttuğunu söyledi. Demokrasinin öneminin altını çizerek açıklamasını sonlandıran JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen; "Türkiye’nin ve dünyadaki tüm toplumların temel ihtiyacı her zaman daha çok demokrasidir. Piyasalardaki stresin temel sebebi olan OHAL’in, devam etmesi, yığınsal yoksulluğu da artıracaktır" dedi.

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Erdoğan’dan ‘Cam Filmi’ Açıklaması

Türkiye OHAL İflas Japonya JCR Eurasia Rating JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen Orhan Ökmen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500