Türkiye'de 15 Temmuz Etkinlikleri

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin 1. yıldönümü dolayısıyla yurt genelinde pek çok yerde anma etkinlikleri düzenlendi. Programlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım gibi isimler konuşma yaptı.

Türkiye'de 15 Temmuz Etkinlikleri
Türkiye'de 15 Temmuz Etkinlikleri Başak Tatar
Bu içerik 723 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında Kısıklı, Altunizade ve Çengelköy istikametlerinde gelen binlerce insan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün çıkışında kurulan sahne önünde toplandı.Türk bayrağı ve Erdoğan'ın posterlerini ellerine alan vatandaşlar, diiğer yandan darbecilere karşı sokağa çıkıp hayatını kaybeden 249 kişinin resimlerini de taşıdı. Güvenlik birimlerinin Kirpi ve TOMA araçları ile trafiğe kapattığı köprüde değişik görüntüler de ortaya çıktı. Fethullah Gülen'in maketinin "idam mahkumu" olarak bir direğe asılması dikkat çekti. 

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında Şehitler Köprüsü'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 kritik noktaya vurgu yaptı. 15 Temmuz’daki direnişle 50 milyonluk Türkiye’nin geleceğinin ve istikbalinin kurtarıldığını belirten Erdoğan, nüfusu 80 milyon olan Türkiye yerine “50 milyon” demesiyle akıllarda soru işareti oluşturdu. Cumhurbaşkanı’nın bu hareketi, 16 Nisan referandumunda AKP’ye oy veren vatandaşları kastetmiş olabileceği şeklinde yorumlandı. Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı’nın haberine göre de siyasi kulislerde Erdoğan’ın “50 milyon” sözünün ya bir dil sürçmesi olduğu ya da 16 Nisan’da birlikte hareket eden AKP ile MHP’nin toplam oy oranına işaret ettiği konuşulmaya başlandığı öğrenildi.Konuşmasında, FETÖ sanıklarının mahkemeye tek tip elbiseyle getirilmesinin söz konusu olabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı, 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’nin, ülkedeki hukuk sistemi dışında tutmak istediği ve çoğunluğu Müslüman olan tutukluları yerleştirdiği Küba’daki “Guantanamo” adlı hapishaneyi hatırlattı. 

Erdoğan, diğer yandan 15 Temmuz günü TBMM’ye gelerek darbecilere direnen CHP’liler ile CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu birbirinden ayırıp Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçilmesinden önce yaşanan olayları hatırlattı. Bir önceki Genel Başkan Deniz Baykal’ın bir kaset komplosu sonucu görevinden istifa ettiğine değinen Cumhurbaşkanı, kontrollü bir darbe olmadığını ama Baykal’ın kontrollü bir şekilde oraya getirtildiğinden ve sadakatle hizmetini sürdürdüğünden bahsedip “Sen oraya CD ile gelmiş birisin” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde hem İstanbul ve Ankara’da hem dünya genelinde pek çok ülkede anma etkinlikleri düzenlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı, Meclis’te başlayan programlara eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Meclis Başkanı Bülent Arınç gibi isimler de eşlik ederken Ahmet Davutoğlu’nun görüntülenmemesi dikkat çekti.
 Eski Başbakan’ın 'objektiflere yansımaması' sosyal medyada da ses getirirken kendisinin, geceyi memleketi Konya'da Mevlana Meydanı’ndaki 15 Temmuz anma etkinliğinde geçirdiği; sabah saatlerinde ise Ankara'ya gelip TBMM'deki törene ve anıt açılışına katıldığı öğrenildi.

Konuşma yapan Davutoğlu, 15 Temmuz gecesinin imtihanının, en ağır imtihan olduğunu belirtip Çanakkale ve Sarıkamış’ın da zor olduğunu ama düşmanı ve kime karşı yürüneceğini bildiklerini söyledi. “15 Temmuz gecesi içimize giren bu FETÖ hainleri en aşağılık düşmandan daha aşağıdır çünkü bu milletin kıt kaynaklarından elde ettiği uçakları, mermileri, millete yönelttiler ama milleti pes ettiremediler” dedi. FETÖ’nün karşısında silahsız, ama imanlı bir millet olduğunu vurgulayan Ahmet Davutoğlu, onların Pensilvanya´dan talimat aldığını; bu milletin ise, Cumhurbaşkanı´ndan, yüreğinden, Hz. Mevlana´dan talimat aldığını kaydetti.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise etkinlikler kapsamında Saraçhane'de bulunan Başkanlık binası önünde konuşma yaptı. 17 kişinin şehit olduğu İBB binası önünde düzenlenen etkinliğe Topbaş, ailesi ile birlikte katılırken kızı Kübra Kavurmacı Topbaş ve FETÖ soruşturması kapsamında 2. kez tutuklanan eşi Ömer Faruk Kavurmacı yoktu.Sahneye eşi Özleyiş Topbaş ile çıkan Başkan, 15 Temmuz gecesinde yaşananları hatırlatıp nasıl nokta atışı yapılarak şehit verildiğinin, insanlara nasıl acımasızca ateş ettiklerinin kameralardan görüldüğünü belirtti. İşgal gücü olsa bunun yapılamayacağını söyleyen Topbaş, “Vicdan değil; insan onurundan uzak, insan kisvesi altında bir takım tipler bu millete silah doğrulttular” dedi. Geleceği karartmak ve Türkiye’nin özgürlüğü ile milli iradeye gem vurmak istendiğine değinen İBB Başkanı, başarılı olunsaydı burada yer alınamayacağını; Türkiye’nin bölünmüş, parçalanmış, kardeş kavgasına düşmüş olacağını ifade etti.
 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Başbakan'dan OHAL Uzatılacak Açıklaması

 

15 temmuz yıldönümü darbe girişimi anma etkinliği cumhurbaşkanı yürüyüş köprü şehit
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500