Türkiye'den 'Soykırım' Cevabı

Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan seyahati sırasında Ermeni Olayları için iki kez "soykırım" kelimesi kullanan Papa Françesko'ya sert tepki gösterdi.

Türkiye'den 'Soykırım' Cevabı
Türkiye'den 'Soykırım' Cevabı Tuğba Önkibar
Bu içerik 1083 kez okundu.

 

Bakanlığın yaptığı açıklamada, Papa'nın 24-26 Haziran'da Ermenistan ziyareti esnasında sözde soykırım anıtına gitmesinin, Ermeni Olayları’yla alakalı talihsiz açıklamalar yapmasının, Ermeni Katolikosuyla imzaladığı Ortak Bildiri’de 1915 olaylarına ilişkin kabul edilemez atıflarda bulunulmasının ve dönüş yolunda "yalan ve iftira olduğu kesinleşmiş ifadelerin" kullanmış olmasının, "Papa'nın 1915 Olayları'na ilişkin tarihi gerçeklerle ve hukukla bağdaşmayan Ermeni anlatısına olan koşulsuz inancını bir kez daha gösterdiği" belirtildi.

Papa'nın Ermenistan ziyareti öncesindeki açıklamaların ve yapılan hazırlıkların niteliğinin dahi söz konusu ziyaretin istismar edildiğini açıkça ortaya koyduğu ifade edilen açıklamada, "Ne yazık ki Papa geçtiğimiz yıl Türkiye nezdinde yarattığı hayal kırıklığının tekrarını yaşatmış, Birinci Dünya Savaşı yıllarında çekilen acılar ve verilen kayıplar arasında bir kez daha dini ayrımcılık yapmıştır" denildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Papa'nın, Ermenistan ziyareti esnasında sergilediği, tarihsel vakalara taraflı yaklaşım ve diğerini ötekileştirmeye yönelik tutumu, ne sürekli vurguladığı farklı gruplar arasında barışın ve dostluğun sağlanması yönündeki çabalarıyla ne de Vatikan Basın Bürosu’nun 3 Şubat 2016'da yaptığı ve Ermeni meselesine ilişkin olarak, Ortak Tarih Komisyonu önerimizi öne çıkaran, ayrıca 1977 yılında ASALA iltisaklı teröre şehit verdiğimiz Vatikan Büyükelçimiz Taha Carım’ın hatırasına atıfla terörü kınayan açıklamasıyla örtüşmektedir. Bu veçhesiyle Papa Françesko’nun Ermenistan ziyaretinin, geçtiğimiz nisan ayında Yukarı Karabağ tampon bölgesinde ve Azerbaycan-Ermenistan sınırının bazı kesimlerinde gerçekleşen çatışmaların da gösterdiği üzere, Güney Kafkasya’nın, bilhassa bu kritik dönemde, ihtiyaç duyduğu barış ve istikrara hiçbir katkı sağlamadığını da üzülerek müşahede ediyoruz. Oysa, Papalık gibi ulvi bir makamı temsil edenlerin sonraki nesillere dostluk ve barışı miras bırakmaya çalışması ve hukuka saygılı, uzlaştırıcı bir tutum izlemesi beklenir."

"Haçlı Zihniyeti"

Katoliklerin ruhani lideri Papa Françesko, üç gün süren Ermenistan ziyareti sırasında 1915 olayları için iki defa "soykırım" ifadesini kullanmıştı. Papa'nın bu söylemine ilk yanıtı Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli vermişti.

Canikli, “Papa'nın ve Papalık faaliyetlerinde haçlı zihniyetinin bütün izlerini, bütün yansımalarını görmek mümkün maalesef. Papa'nın yaptığı açıklama için de geçerli bu. Objektif bir açıklama değil, gerçeklerle bağdaşmayan bir açıklama, bunu herkes biliyor, hepimiz biliyoruz, bütün dünya biliyor, Ermeniler de biliyor bütün dünya biliyor” ifadesini kullanmıştı.

Canikli'nin açıklamalarına yanıt ise Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi'den gelmişti. Lombardi, “Eğer Papa dikkatlice dinlenirse, söylemlerinde Haçlı ruhuyla örtüşen hiçbir şey olmadığı açıkça görülecektir. Ben sadece, Papa’nın ne söylemek ve ne yapmak istediğini doğru yorumlamaya davet ediyorum” demişti. Ermenistan seyahati boyunca, Papa’nın okuduğu hiçbir metinde ya da kullandığı hiçbir kelimede Türkiye’ye karşı bir düşmanlık göstergesi olamayacağını dile getiren Lombardi, “Papa’nın esas niyeti, uluslar arasında daimi diyalog ve barış inşa edilmesini sağlamaktır. Bunun için dua da etti. O, Türk halkının aleyhine tek bir söz söylememiştir. Papa, Ermenistan ve Türkiye arasında uzlaşma arzusunu dile getirmiştir. Haçlı zihniyeti yoktur” diye konuşmuştu.

"Şimdi Söylemesem Tuhaf Kaçardı"

Ermenistan ziyareti sırasında 1915'te yaşananları "soykırım" olarak nitelemesinin ardından Türkiye'den tepki alan Papa Françesko, bu sözcüğü neden kullandığına açıklık getirmişti. Papa Françesko, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın açıklamasını dinledikten sonra, açıklama metninde yer almayan bu sözcüğü kullanmaya karar verdiğini söylemişti. Papa, "Geçen yıl söylediğim şeyi şimdi söylememek çok tuhaf kaçardı" demişti.

Türkiye Geçen Yıl Büyükelçiyi Geri Çağırmıştı

Papa Françesko, "soykırım" kelimesini ilk kez geçen sene, 1915 olaylarının 100'üncü yıldönümünde kullanmıştı. Türkiye buna tepki olarak Vatikan Büyükelçisi'ni geri çağırarak 10 ay boyunca geri göndermemişti.

papa ermenistan soykırım haçlı vatikan gündem son dakika haber
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500