Türkiye'nin Avusturya'ya Yanıtı Sert Oldu

Avusturya, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin 15 Temmuz etkinliği için ülkeye girişine yasak getirirken, konuya ilişkin Türkiye'den peş peşe iki açıklama geldi.

Türkiye'nin Avusturya'ya Yanıtı Sert Oldu
Türkiye'nin Avusturya'ya Yanıtı Sert Oldu Ecem Şenol
Bu içerik 663 kez okundu.

Ekonomi Bakanlığı, Zeybekçi ve Bakanlığın Avusturya'da etkinlik düzenleme talebi olmadığını belirtirken, Dışişleri ise Avusturya'nın demokratik değerler konusunda samimi davranmadığına vurgu yaptı.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, vatandaşlarla bir araya gelmek için kimseden izin istemeyeceklerini altı çizildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan da konuya ilişkin bir değerlendirme geldi. Bakanlık Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, Zeybekçi’nin Avusturya’daki vatandaşlarla buluşmak için Viyana’ya gerçekleştirmeyi planladığı ziyarete yönelik Avusturya’nın sergilediği tavrın ibret verici olduğunu ifade etti.

Zeybekçi’nin planladığı ziyaretin engellenmesinin, Avusturya’nın demokratik değerlerin savunulmasına yönelik yaklaşımında samimi olmadığını ortaya koyulduğunu vurgu yapılan açıklamanın öncesinde, Avusturya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ORF radyosuna yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'un, Ekonomi Bakanı'nın ülkeye girişini yasakladığını teyit edebileceğini ifade etmişti.

Avusturyalı Sözcü, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün yıldönümü etkinliğinin “çok büyük” olacağını ve Bakan Zeybekci'nin ziyaretinin Avusturya'daki kamu düzeni ve güvenliği için tehlike arz ettiğini ifade etmişti.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Dünya Maltepe'yi İzliyor A Haber Yenikapı Mitingi'ni Veriyor

Türkiye Avusturya Kriz Yanıt Açıklama Yasak 15 Temmuz Bakanlık Bakanlık Sözcüsü Vatandaş Etkinlik Nihat Zeybekçi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500