Türkiye'nin Hazırlığı Savaş İlanı

Suriye'de Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin silahlı kanadı Halk Savunma Birliklerinin Komutanı Sipan Hemo, Türk ordusunun ülkenin kuzeybatısındaki Azez-Cerablus hattı yakınlarında konuşlandırılmasının "savaş ilanı" olduğunu öne sürdü.

Türkiye'nin Hazırlığı Savaş İlanı
Türkiye'nin Hazırlığı Savaş İlanı Ecem Şenol
Bu içerik 787 kez okundu.

Hemo, bu tarz askeri faaliyetlerin büyük bir çatışma riskini beraberinde getirdiğini söyledi. Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş da Suriye sınırında askeri önlemler savaş ilanı değil, gelecek tehlikeye hazırlık yaptığını ifade etti.

Reuters haber ajansına konuşan Hemo, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye ile çatışma yaşanmasını bekleyip beklemediği sorusuna, Türklerin hazırlığı savaş ilanı seviyesine ulaştı ve önümüzdeki günlerde gerçekten çatışmalar yaşanmasına neden olabileceği yanıtını verdi. Hemo, bu potansiyel saldırı ihtimaline karşı kayıtsız kalmayacaklarını belirtti.

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Suriye sınırında askeri önlemlerin savaş ilanı olmadığını, gelecek tehlikelere hazırlık yapıldığını ve Afrin'den füze atanlara sesiz kalamayacaklarını belirtti. Türk ordusu, Ağustos 2016'da başlattığı Fırat Kalkanı Herakatı'nda güneyde El Bab'a kadar ilerlemiş ve bu operasyonu tamamlamasının ardından Suriye'nin kuzeyinde Özgür Suriye Ordusu'na destek amaçlı asker konuşlandırmıştı. YPG'nin Türkiye'ye güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunan Ankara, geçtiğimiz haftalarda da Halep'in kuzeyine takviye kuvvet göndermişti.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Salı günkü açıklamasında Türkiye'nin gerek gördüğü takdirde Halep'in kuzeyinde Afrin bölgesinde operasyon yapmaktan çekinmeyeceğini söylemişti. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da Afrin bölgesinin terörden, teröristlerden, terör unsurlarından temizlenmesi gerektiğini belirtmişti. Türkiye, YPG'yi PKK'nın bir kolu olarak görüyor ve "terör örgütü" olarak kabul ediyor.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Mahir Ünal'dan 15 Temmuz Programı

Suriye Demokratik Birlik Partisi Açıklama YPG PYD Sipan Hemo Türk Ordusu Türkiye Numan Kurtulmuş Özgür Suriye Ordusu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500