“Türkiye’nin İhtiyaçları Değişti”

İl Sağlık Yöneticileri Değerlendirme Toplantısına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık hizmetlerindeki yenilikleri ve gelecekteki hizmetleri açıkladı.

“Türkiye’nin İhtiyaçları Değişti”
“Türkiye’nin İhtiyaçları Değişti” Yaren Yalçın
Bu içerik 3902 kez okundu.

İl Sağlık Yöneticileri Değerlendirme Toplantısına katılan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sağlık hizmetlerindeki yenilikleri ve gelecekteki hizmetleri açıkladı. 

Düzenlenen programda Akdağ’ın yanı sıra çok sayıda Sağlık Bakanlığı mensubu da yer aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 2003 yılından beridir ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın uygulandığını kaydeden Akdağ, “Sağlık Bakanlığımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 2003 yılından beri ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nı uyguluyor. Türkiye’de vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden memnuniyeti yüzde 29’dan yüzde 70’lere çıktı. Sağlık göstergelerimiz iyileşti. Bunların en başında doğan bir çocuk için beklenen hayat süresi var. Bu da 72’den 78’e çıktı. Hamile annelerin vefat etmesi 100 bin annede 70’lerden 15’lere geriledi. Bebek ölüm hızları binde 30’lardan binde 7’lere 7 buçuklara geriledi. Sürdürülebilir bir sistem kurduk” şeklinde konuştu.

“Buraya gelene kadar çok yol aldık”

Türkiye’de mevcut sağlık hizmeti sistemi kurulana dek, çok yol kat edildiğinin altını çizen Akdağ, “Buraya gelene kadar çok yol aldık. 112 sistemleri köylere ulaşamıyordu. Oturmuş bir hasta taşıma sistemimiz yoktu. Parçalı bir sağlık hizmeti sunan yapımız vardı. Dolayısıyla bir adaletsizlik vardı. Vatandaşların bir kısmı hizmet alabilirken bir kısmı alamıyordu. Türkiye’nin ihtiyaçları değişti. Geçmişte ishaller, çocukluk çağında yapılayan aşılamalara bağlı hastalıklar, anne ölümleri, bebek ölümleri, hastaneye zamanında yetiştirilemeyen insanlar, yoğun bakım eksikliğinden dolayı aslında tedavi edilebilecek insanların tedavi edilemeyişi gibi çok önemli problemleri geride bıraktık” ifadelerini kullandı.

Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ikinci faslını başlatıyoruz”

Akdağ, ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ikinci falının 2017 yılından itibaren başlayacağını kaydettiği konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bizim yeni bir sisteme, yeni bir bakışa, yeni bir organizasyona ihtiyacımız var. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın talimatlarıyla Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın ikinci faslını 2017’den itibaren başlatıyoruz. Sahada ciddi bir çalışma yaptık. Şimdi politika laboratuarları oluşturduk. Buralarda çalışarak önümüzdeki 4 ay içinde stratejimizi belirlemiş oluyoruz, çünkü ihtiyaçlarımız değişti.”

“Bütün sistemleri vatandaş için kuruyoruz”

Akdağ, yapılan her çalışmanın vatandaş için yapıldığına dikkat çekerek, “Bizim için önemli olan bir kelime ve bir kavram var. Bütün sistemleri vatandaş için kuruyoruz. Bu Cumhuriyet bunun için kuruldu. Hükümetler bunun için kuruluyor, cumhurbaşkanları bunu için seçiliyor, bakanlar bunun için atanıyor. Bizim işimiz vatandaşımızın işini kolaylaştırmaktır. Bütün mesele bu” açıklamalarında bulundu.

Kanser İlaçları Ücretsiz Mi Oluyor?

sağlık bakanı recep akdağ sağlıkta dönüşüm programı bebek ölümleri yoğun bakım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500