“Türkiye’yi Ateşe Atmak İstiyorlar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin içlerindeki ByLok’çuların temizlenmesi için erken seçime gitmek istediğini söyledi.

“Türkiye’yi Ateşe Atmak İstiyorlar”
“Türkiye’yi Ateşe Atmak İstiyorlar” Yaren Yalçın
Bu içerik 1129 kez okundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’nin içlerindeki ByLok’çuların temizlenmesi için erken seçime gitmek istediğini söyledi.

Gündemdeki konuları değerlendiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin parlamenter sistem içinde gayet iyi gittiğini, ABD’nin yaşadığı tarihsel koşulları içerisinde başkanlık sistemini seçtiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  ‘Yasama, yargı benim için ayakbağıdır’ sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, sağlıklı  işleyen demokrasilerde güçler ayrılığının olduğunu,  bütün yetkilerin bir kişide toplanması fikrine karşı olduklarını belirterek, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlık sistemini neden istediğini sorguladı.

12 Eylül döneminde çıkan yasaların demokrasi çerçevesinde düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan CHP lideri, yüzde 10 seçim barajının dünyada örneğinin olmadığını, askerin yüzde 10 seçim barajını HDP Meclis’e girmesin diye yaptığını, yine de HDP’nin girdiğini diğer partilerin giremediğini söyledi. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun kendisini ziyarete geldiğinde, Anayasada basın özgürlüğü ibaresi geçerken, basın üzerindeki baskının 12 Eylül döneminde çıkan yasalardan kaynaklandığını kaydetti.

CHP olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir sorunun olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, tarafsızlığını bozduğu için eleştirildiğini, Anayasa’da yemin ettiğini, ettiği yemine sadık kalmamasının çok tehlikeli bir durum olduğunu, hukuka örnek olması gereken merciinin Sayın Cumhurbaşkanı olduğunu, muhataplarının Başbakan Binali Yıldırım olduğunu söyledi.

‘Türkiye’de bu kadar sorun varken başkanlık sistemi tartışmalarının yeniden gündeme getirilmesini anlamış değilim’ diyen Kılıçdaroğlu, söz konusu sistemle Türkiye’nin ateşe atılmak istendiğini hatta bölünme söz konusu olabileceğini, siyasal yapının tamamen değişeceğini vurgulayarak, sorunun rejim değil, Türkiye’nin bekaası sorunu olduğunu söyledi.

Darbe girişimi konusuna da değinen CHP lideri, iktidarın kendi içlerindeki ByLock’çuları temizlemek için erken seçime gitmek istediğini, CHP içinde de bu programı kullandığı söylenen 1 ismin iletildiği, araştırdıklarında böyle bir şeyin çıkmadığını kaydetti.

‘Darbe teşebbüsünde doğrudan ilişkisi olmayan kişilere yönelik yaptırımları mağduriyet olarak kabul ederiz’ diyen Kılıçdaroğlu, mağdur sayısının 1 milyonu aştığını, şüphe üzerine hukuk oluşturulamayacağını, çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile 10 binlerde kamu görevlisinin açığa alındığını, bir kişinin suçlu olması halinde bütün ailenin suçlandığını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Akıncı Üssü’nde kim talimat verdiyse, TBMM’yi kim bombaladıysa yakalayıp yargılayın ve bu iş bitsin. Er ve erbaşlar size ne yaptı? Eri, erbaşı, öğrenciyi hapse atıyorsunuz, onlar verilen emre uydular. Hapse atacağın adam darbe talimatı veren adam; Bu ayrımı yapamıyorsanız devleti kinle, öfkeyle yönetiyorsunuz demektir.

Fethullah Gülen’in iade edilmesi gerekiyor. ABD’ye 180’e yakın dosya gönderilmiş, bu ‘İade etmeyin’ demektir. Çünkü o kadar dosyanın tercüme edilmesi uzun bir süreç. Darbeye ilişkin dosyalarını alır, iade edilmesini istersin. Türkiye’de yargı bağımsızlığı maalesef yok, bir hakime telefon açarsınız karar verir. Suçsuz olduğuna inanıyorsa Gülen’in kendi iradesiyle Türkiye’ye  gelmesi gerekir. Eğer suçsuzsa ‘Gelin beni yargılayın’ desin.

chp kemal kılıçdaroğlu akp bylockçular cumhurbaşkanı erdoğan başbakan binali yıldırım fetö darbe girişimi akıncı üssü fethullah gülen abd
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500