Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz

24 Ocak 1993 yılında uğradığı suikast sonucu aramızdan ayrılan usta gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 24. yılı dolayısıyla törenlerle anılacak.

Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz
Uğur Mumcu’yu Saygıyla Anıyoruz Yaren Yalçın
Bu içerik 627 kez okundu.

24 Ocak 1993 yılında uğradığı suikast sonucu aramızdan ayrılan usta gazeteci Uğur Mumcu, ölümünün 24. yılı dolayısıyla törenlerle anılacak.

Türkiye basın tarihinin en üretken ve en iddialı gazetecilerinden Uğur Mumcu, 24 yıl önce evinin önündeki otomobiline konulan bombayla katledildi.

Araştırmacı gazeteciliğin başarılı örneklerini veren Uğur Mumcu’nun haince katledildiği saldırıda tetikçi olarak kullanılan bazı isimler yakalandı, yargılandı, hapse mahkum edildi, fakat bugüne kadar suikastın arkasında hangi güçlerin bulunduğu gün yüzüne çıkarılamadı.

Usta gazeteci ölümünün 24. yılında İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir dizi etkinliklerle anılacak. Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümü olması dolayısıyla CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da usta gazetecinin eşi Güldal Mumcu’yu evinde ziyaret edecek ve Uğur Mumcu Sokağı’nda gerçekleştirilecek törene katılacak.

24 Ocak 2017 Salı saat 11.00’de, Yenimahalle Belediyesi ile Batıkent Birlikteliği, Uğur Mumcu Anıtına Çelenk Bırakma ve Anma Töreni düzenleyecek.

“Ben Atatürkçüyüm, Ben cumhuriyetçiyim, ben laikim, ben antiemperyalistim, ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım, ben terörün karşısındayım, ben insan hakları savunucuyum, ben çıkarcıların, vurguncuların, hırsızların, yobazların düşmanıyım… Bir gün mezarlarımızda güller açacak ey halkım, bir gün sesimiz hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi… Kemalizm benim yaşam şeklimdir… Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz…”  sözleriyle basın ve fikir hayatına damgasını vuran Uğur Mumcu, yolsuzluk dosyalarıyla, analizlerle, yaptığı çalışmalarla Türk basın tarihinde önemli izler bıraktı. Usta gazeteci ölümünden 3 yıl sonra patlayan devlet-siyasetçi-mafya bağlantılarını gün yüzüne çıkaran Susurluk skandalını yıllar önce yazdığı kitap ve yazılarda ortaya koyan isim oldu.

Uğur Mumcu Sesleniyor

Saat 12.00, Uğur Mumcu Sokağında mum ve karanfillerle türküler söylenecek. Solist; Faruk Demir Düzenleyen; um:ag

Anıtmezar Ziyareti ise saat 14.30’da Cebeci Asri Mezarlığı’nda yapılacak.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye'de İlk Kez Ele Geçirildi

 

 

Uğur Mumcu 24 Ocak CHP Kemal Kılıçdaroğlu Uğur Mumcu Sokağı Güldal Mumcu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500