UNICEF İstismara Böyle Dikkat Çekti

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çocuk gelinlere dikkat çekmek amacıyla bir video hazırladı.

UNICEF İstismara Böyle Dikkat Çekti
UNICEF İstismara Böyle Dikkat Çekti Tuğba Önkibar
Bu içerik 1655 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!


Türkiye’de çocuk istismarına ilişkin önerge tartışma konusu olurken; dünyada 18 yaşın altında 700 milyonun üzerinde kız çocuğu evlendirildi, bunlardan 250 milyondan fazlası 15 yaş altındaydı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu, sadece bu yıl dünyada 18 yaşın altında 15 milyon kız çocuğunun evleneceği öngörüsünde bulundu.

18 yaşını doldurmadan evlenen çocuklarda okula devam oranının düştüğüne, aile içi şiddet oranının ise arttığına dikkat çekildi. 20'li yaşlarındaki genç kadınlara oranla ergenlik döneminde olan kız çocuklarının hamilelik sırasında yaşadıkları komplikasyonlar sebebiyle hayatlarını kaybetme olasılığının da oldukça yüksek olduğunu belirten UNICEF, çocuk evliliklerine dikkat çekmek amacıyla bir video hazırladı.

UNICEF Türkiye'nin de paylaştığı 1 dakika 32 saniyelik videoda, oyun arkadaşlarından ayrılmak zorunda kalan bir kız çocuğunun anlatıldığı videoda “Bu yıl 15 milyon kız çocuğu 18 yaşını doldurmadan evlenecek. Lütfen bu videoyu paylaşarak haksızlıkla mücadele et, çocuk evliliklerine son” mesajı paylaşıldı.


çocuk istismarı çocuk gelinler unicef çocuk hakları gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500