Usta Gazeteci Hayata Gözlerini Yumdu

92 yaşındaki gazeteci Altemur Kılıç, tedavi altında olduğu hastanede yaşamını yitirdi.

Usta Gazeteci Hayata Gözlerini Yumdu
Usta Gazeteci Hayata Gözlerini Yumdu Tuğba Önkibar
Bu içerik 1527 kez okundu.

Alanya'nın Tosmur Mahallesi'ndeki evinde eşi Güzide Kılıç'la beraber yaşayan 92 yaşındaki gazeteci Altemur Kılıç, 1 yıldır yaşlılığa bağlı hastalıkları sebebiyle bilinci çoğunlukla kapalı halde hastanede ve evinde tedavi görüyordu.

Bakımı evinde devam ederken durumu ağırlaşınca Başkent Üniversitesi Alanya Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kaldırılan Kılıç, bugün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.

ALTEMUR KILIÇ KİMDİR

1924'te Ankara'da dünyaya gelen Kılıç, Atatürk'ün yaveri ve silah arkadaşı Kılıç Ali'nin oğlu, futbolcu ve Teknik Direktör Gündüz Kılıç'ın öz kardeşidir. Robert Koleji ve New York New School For Social Research Okulu Siyasal Bilgiler Bölümünü bitirdikten sonra Altemur Kılıç, uzun yıllar farklı gazetelerde muhabirlik, yazarlık, yazı işleri müdürlüğü ve genel müdürlük görevlerini yaptı. Devlet hizmetinde Washington ve Bonn Büyükelçilerinin Basın Müşavirliği görevlerinde bulundu. İki kere Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve bir kere de TRT'nin kurulması aşamasının başlarında, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı'nın radyo ve televizyonlarından sorumlu oldu. Birleşmiş Milletler Sekreteryasının Basın Bölümü'nde uzmanlık yaptıktan sonra da UNICEF'in Avrupa Bürosu Enformasyon Bölümü müdürlüğü görevini yaptı. Birleşmiş Milletler nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliği'nde Orta Elçi olarak bulundu. 1980 yılında emekli oldu. Emekliliğinden sonra TRT Yönetim Kurulu ve Türkiye Radyo Televizyon Yüksek Kurulu (RTÜK) üyeliği yaptı. "Turkey and The World" adıyla 1957 yılında Amerika'da, Türkiye'nin dış politikası konusunda yayınlanmış bir kitabının yanısıra "Titrek Pusula', "Büyük Kürdistan Küçük Türkiye" ve "Kılıç'tan Kılıç'a Bir Dönemin Tanıklığı" adlı kitapları bulunmaktadır.

altemur kılıç kılıç ali atatürk gazeteci gündüz kılıç son dakika haber gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500