Valilik Kafa Karıştırdı

Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, Diyarbakır’ın merkez Sur ve Silvan belediyelerine kayyum ataması yapıldığı ileri sürüldü.

Valilik Kafa Karıştırdı
Valilik Kafa Karıştırdı Yaren Yalçın
Bu içerik 830 kez okundu.

Kanun Hükmünde Kararname kapsamında, Diyarbakır’ın merkez Sur ve Silvan belediyelerine kayyum ataması yapıldığı ileri sürüldü.

Sur Belediyesi’ne Sur Kaymakamı Dr. Memduh Tura, Silvan İlçe Belediyesi’ne ise İlçe Kaymakamı Murat Kütük’ün kayyum olarak atandığı iddia edildi.

Edinilen bilgiye göre, toplantılar nedeniyle Ankara’da bulunan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, belediyelere kayyum atandığı haberini yalanladı. Aksoy, konuya ilişkin açıklamasında “Şu anda kayyum ataması yapılmamıştır. Bilindiği gibi Kanun hükmünde Kararname çıktı. Görevine iade edilmeyen belediye başkanları var. Diyarbakır’a döndüğümde bu konular değerlendirilecek. Kayyum atanmayacak anlamına gelmiyor. Şu anda bir atama ve görevlendirme söz konusu değil” dedi.

Sur Belediye Başkanı Seyid Narin ve Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı hakkında, sözde ‘öz yönetim’ ilan ettikleri gerekçesiyle dava açılmıştı. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılaması devam eden Seyid Narin’in ‘Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Yargılaması devam eden Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı hakkında ise ‘Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

kanun hükmünde kararname diyarbakır belediye sur silvan hüseyin aksoy
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500