Varlık Fonu'nda Neler Oluyor?

Cumhuriyet Gazetesi’nden Çiğdem Toker, bugün köşesine taşıdığı yazısında 5 Şubat 2017’nin, Türkiye ekonomisi açısından önemli bir gün olduğunu ve unutulmaması gerektiğini ele aldı.

Varlık Fonu'nda Neler Oluyor?
Varlık Fonu'nda Neler Oluyor? Ecem Şenol
Bu içerik 3650 kez okundu.

O gece Resmi Gazete’nin ikinci kez yayımlandığını ve orada AKP iktidarının bir kanun hükmünde kararnamesinin yer aldığını aktaran Toker, KHK’nın, olağanüstü hal yetkisiyle çıkarıldığını ama anımsatacağım madde içeriğinin OHAL’e ve OHAL’e gerekçe gösterilen 15 Temmuz darbesi ile “görünürde” hiçbir ilgisi olmadığını ifade etti.

O karar ile çok sayıda kamu sermayeli şirketin, iki büyük kamu bankasının Türkiye Varlık Fonu’na devredildiğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak kazanımları olan kamu sermayeli şirketlerin, o güne dek bağlı oldukları Hazine uhdesinden çıkarılıp bir şirket olarak kurgulanan TVF’ye devredildiğini belirten Toker, böylece bütçe dışına çıkarıldığını ve başta denetimi olmak üzere, vatandaşın vergisiyle kurulmuş bu şirketlere dair bütün işlemlerin karartıldığını belirtti. Toker, iktidardan nemalanmayan bağımsız iktisatçı ve hukukçular böylesi bir kararnamenin hukuka aykırı olduğu görüşünde birleştiğini ifade etti.

İki gün önce “Türkiye Varlık Fonu’nda yine neler oluyor?” başlığıyla, “kapsam dışı personel”in statüsünün Meclis’teki bir tasarıyla zayıflatılacağını yazdığını ve düzenlemenin, TVF’ye 5 Şubat’ta devredilmiş BOTAŞ ve TPAO çalışanlarını ilgilendirmesi nedeniyle bu iki kurum üzerindeki olası planları belirttiğini ve meğer şu sıralar, planın büyüğü, yine 5 Şubat OHAL KHK’siyle TVF’ye devredilen PTT üzerinde olduğunun anlaşıldığını aktardı.

PTT yönetiminin bu ayın başında bütün başmüdürlüklerine bir genelge göndermiş olduğunu ve bulunulan yerdeki gayrimenkul ve diğer malların envanterinin güncellemesi istendiğini ve Başmüdürlüklerin, harıl harıl bu güncellemeyi yaptığını dile getiren Toker, PTT’nin envanter güncellemesini asıl isteyenin TVF olduğunun da bilindiğini aktardı. Herhalde TVF’nin de bu envanter güncellemesini hobi olsun diye istemediğini ve birkaç ay önce PTT ile Türk Telekom’un sahip oldukları gayrimenkulleri ortak değerlendirmek üzere bir protokol imzaladığını anımsattı.

Toker, makro ölçekte ise memleketin para edebilecek her türlü varlığını, kamuya ilan etmeden satma yetkisiyle kurulmuş bir şirket olan TVF’nin bu köklü kurum PTT ile ilgili birtakım “sıcak” planları olduğunun açık olduğunu ifade etti.

PTT için hazırlanan plana göre, ikisi büyük olmak üzere 14 şirket kurulacağının söylendiğinin iki büyük şirketten birinin “Emlak Bankası”, diğerinin de “lojistik şirketi” olacağının ve  PTT taşınmazlarının envanterinin çıkarılması talimatının “Emlak Bank” şirketi ile bağlantılı olmasının muhtemel olduğunu ifade eden Toker, “Emlak Bank” dışındaki ikinci büyük şirketin ise “lojistik” alanında olduğunun söylendiğini yazısına taşıdı. PTT Kargo ölçeğinin çok üzerinde olduğunu ama devasa “parçaları” taşıyacak iddialı bir şirket için ciddi hazırlıkların yürüdüğünü hatta bu amaçla uçak ve Ro-Ro gemisi alındığının konuşulduğunu ifade etti. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

CHP Liderinden Bozkurt Selamı

Varlık Fonu Resmi Gazete Şirket PTT Açıklama Köşe Yazısı OHAL KHK Kararname Dev Şirket Satış Cumhuriyet Gazetesi Çiğdem Toker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500