Wikileaks'ten Skandal Erdoğan İddiaları!

Wikileaks’in ele geçirdiği ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Clinton’ın e-postalarından Cumhurbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve damadı Berat Albayrak'ı da ilgilendiren flaş dokümanlara ulaşıldığı iddia edildi.

Wikileaks'ten Skandal Erdoğan İddiaları!
Wikileaks'ten Skandal Erdoğan İddiaları! Tuğba Önkibar
Bu içerik 3552 kez okundu.

Wikileaks’ın ele geçirdiği ve mahkemenin vereceği kararla yavaş yavaş açıklanacak olan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a ait olduğu öne sürülen e-maillerden şok edici bilgiler ortaya çıktı. ABD’nin muhalif görüşlü düşünce kuruluşu Common Sense Show’un dört yıl öncesindeki iddialarıyla başlayan skandala göre, ABD, IŞİD’i ‘petrol devleri’ dediği  Libya ve Suriye yönetimini devirmek amacıyla kurdu. Suriye kolunda Cumhurbaşkanı Erdoğan  IŞİD'in kontrolünü sağlayacaktı ve IŞİD’in sahip olduğu petrol havzalarında bulunan işlenmemiş petrol Rus ekonomisine zarar vermek amacıyla Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yoluyla kara borsaya sürülecekti!

‘CIA, ABD Libya Büyükelçisi Stevens’ı öldürttü’

Skandalları ortaya çıkaran Common Sense Show, ABD’nin ‘karanlık ismi’ olarak tanınan Libya Büyükelçisi Stevens’ın büyükelçiliğin gerçekleştirdiği saldırı sonucunda yaşamını yitirmesini ‘suikast’ olarak değerlendirmişti. Kuruluşa göre, “terör bağlantılı organizasyonların silah trafiğini, çıkardığı petrolün dağıtımını ve bölgede CIA tarafından yürütüen faaliyetleri” denetleyen Büyükelçi Stevens’ın ‘kirli çamaşırlarının’ ortaya çıkmaya başlaması CIA’de endişe yarattı.

Bu sebeple elçi Stevens, direkt olarak CIA’e bağlı cihatçılar tarafından öldürüldü. Yaptığı bu hamleyle ABD hem Stevens’ı susturmuş oldu, hem de Libya’da başlatılacak saldırılar için gereken ‘savaş nedenini’ buldu. Bir başka deyişle CIA, bir taşla iki kuş vurmuş oldu.

Wikileaks, Libya skandalından bu yana Clinton’ın e-maillerinden yola çıkarak ABD’nin, ‘kirli petrol oyununu’ açığa çıkarıyor. Wikileaks'a  yeni yüklediği bilgilere göre;

-Katar, ABD’den, Türkiye-Katar arasında yapılacak petrol boru hattı için yardım istedi. Dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton tarafından değerlendirilen bu istek, ‘karlılığı’ göz önüne alınarak kabul edildi.

-Petrol hattı için sorun oluşturan Suriye’nin etkisiz hale getirilmesi için planlar kurulmaya başlandı. Hem Türk hem de Katarlı yetkililer bu sürece katıldı.

-ABD’li askeri stratejistler, Rusya’nın desteklediği Suriye Ordusu’nun uzun yıllar boyunca ‘muhalif’ güçlerle çatışabileceğini ortaya çıkardı. Bunun ardından ‘petrol sahalarının’ hızlı denetiminin yapılması adına alternatif çözümler aranmaya başlandı. Bu arayışın sonucunda IŞİD kuruldu.

-Türkiye, IŞİD ile dirsek teması yapacak, sağlanan ham petrolü rafine edip piyasaya sürecekti. Bu zaman zarfında IŞİD’in hızla genişlemesi için gereken destek istihbarat ajansları yoluyla sağlanacaktı.

-Ukrayna’da baş gösteren krizle birlikte ‘ambargo’ yiyen Rus ekonomisine petrol fiyatlarının ucuzlamasıyla bir darbe vurulması öngörülüyordu. Rusya’nın devre dışı kalmasıyla bölgede bir ‘petrol imparatorluğu’ kurulacaktı.

RUSYA’NIN İDDİALARI


Uçak krizinin ardından Rusya, Türkiye’yı IŞİD’den petrol temin etmekle suçlamış, iddialarını uydu fotoğraflarıyla desteklemişti. Bahsi geçen isimse Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak olmuştu.
Suriye’de iç savaşın baş gösterdiği 2012 yılına ait olan Clinton’un mailleriyle, IŞİD’in adının duyulmaya başlandığı ilk zamanlardaki tavrı tamamen örtüşüyor. Zamanla, sahadaki oyuncu değişikliğinin bugün ne hal aldığını bilmek mümkün olduğunu bilmek mümkün olmasa da, Wikileaks’ın iddiaları ‘doğrulanabilirliğini’ koruyor.

 

wikileaks erdoğan berat albayrak ışid petrol suriye abd hillary clinton e posta libya stevens gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500