“Ya Nasıl Girmeyeyim?”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başlatılan Musul operasyonunu değerlendirdi.

“Ya Nasıl Girmeyeyim?”
“Ya Nasıl Girmeyeyim?” Yaren Yalçın
Bu içerik 1366 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başlatılan Musul operasyonunu değerlendirdi.

Uluslararası İstanbul Hukuk Kongresi’ne katılan Erdoğan, Irak’ın Musul kentini DAEŞ’ten temizlenmesi ve alınması için düzenlenen operasyon için “Ne diyorlar; Türkiye Musul’a girmesin. Ya nasıl girmeyeyim? 350 kilometre sınırım var benim. Hiç ilgisi olmayanlar giriyor, neymiş Bağdat onlara ‘gel’ demiş. İsterlerse Misak-i Milli’yi okurlar, operasyonda da masa da olacağız” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin ısrarla Musul operasyonunun dışında tutulmaya çalışılmasının sebebi,  DAEŞ bahanesiyle orada kurulmaya çalışılan mezhep çatışması kapanını bozacağımız bilindiği içindir” diyen Erdoğan, Türkiye’nin Sünni-Şii çatışmasına müsaade etmeyeceğini söyledi.

“Beyefendiler arzu ederlerse Misak-ı Milli’yi okurlar. Şu anda Musul’da Arap, Türkmen, Kürt kardeşlerimiz var” diyen Erdoğan, bu bölgeye duyarsız olunmasının mümkün olmadığını, ‘Başika’dan çıkın’ denildiğini, kimsenin Başika’dan Türkiye’nin çıkacağının beklememesini, bugüne kadar bölgede DAEŞ terör örgütüne karşı yapılan operasyonlara devam edileceğini aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin verdiği Menbiç sözünü hatırlatarak, Obama ile görüşüldüğünü, ‘Oraya kesinlikle PYD, YPG girmeyecek’ denildiğini, verilen bu sözün tutulmadığını belirterek, “Buranın yüzde 95’i Arap’tır ve sözlerinde durmadılar, buraya PYD ile birlikte YPG’yi soktular. Bunlar sözünde durmadığı için biz de gerekeni yaptık. Bu sabah bile kendilerine durum iletildi. Sözünüzde hala durmadınız, o bölgeyi PYD ve YPG’den temizlemezseniz birlikte hareket edemeyiz. Stretejik iki ortağız ama sen bizimle değil terör örgütüyle hareket edeceksin; Uluslar arası hukuk ayaklar altında çiğneniyor” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan ırak musul başika daeş abd pyd ypg
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500