Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti

Araştırmalar hız kesmeden devam ederken, her geçen gün bilimde yeni bir gelişme meydana geliyor. Son Olarak yapay zekanın insanların yüzlerinin fotoğrafına dayanarak homoseksüel veya heteroseksüel olduklarını anlayabildiği aktarıldı.

Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti
Yapay Zeka ile Fotoğraftan Cinsiyet Tespiti Ecem Şenol
Bu içerik 6575 kez okundu.

Guardian'ın haberine göre, makinelerin bu konuda insanlara nazaran çok daha iyi olduğu öne sürüldü. Standford Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, bilgisayar algoritmasının erkeklerin cinsel kimliğini %81 oranında, kadınların cinsel kimliğini ise %74 oranında belirleyebildiği ve bu durumda cinsel yönelimin biyolojik kökeni, yüz tanıma teknolojisinin ahlaki boyutu, insanların özel hayatına zarar vermek için kullanılabilen potansiyel yazılımlar ve LGBT karşıtı amaçlarla kötüye kullanımı konusunda sorular ortaya çıkardı.

Araştırmada test edilen makine zekâsı, Amerika'da bir çöpçatanlık sitesinde herkese açık bir şekilde paylaşılan 35.000'den fazla erkek ve kadın fotoğrafını içerirken, araştırmacılar Michal Kosinski ve Yilun Wang bu görüntüleri geniş bir veri setine dayanan görselleri analiz etmeyi öğrenen, 'derin sinir ağları' adlı karmaşık matematiksel bir sistem kullanarak aldılar.

Araştırma homoseksüel erkeklerin ve kadınların, toplumsal cinsiyet belirlemelerinin dışında davrandıklarını gösterdi. Ayrıca veriler homoseksüel erkeklerin heteroseksüel erkeklere göre daha dar ağza, daha uzun burna ve daha geniş alına sahip olduklarını belirledi. Homoseksüel kadınların ise heteroseksüel kadınlara nazaran daha geniş bir ağza ve daha küçük bir alna sahip olduğu belirlendi.

Toplumda kadının cinsel yöneliminin %54 oranında erkeklerde %61 oranında anlaşılabildiği ortaya çıktı. Kısacası, yüzlerin, insan beyninin algılayabildiği ve yorumlayabildiğinden çok daha fazla bilgi içerdiği ifade edildi.

Makaledeki bulgular ayrıca insanların cinsel yöneliminin doğuştan belli olduğuna, dolayısıyla bunun bir 'seçenek' olmadığına dair çok güçlü destek taşıyan kanıtlar içeriyor. Konu toplumsal cinsiyet ve cinselliğe geldiğinde, her ne kadar bulgular keskin sınırlara sahip olsa da yapay zekânın olası sonuçları uçsuz bucaksız ve korkutucu oluyor. Devlet verilerinde ve sosyal medya sitelerinde depolanan milyarlarca yüz fotoğrafıyla araştırmacılar kamusal verinin, insanların rızası olmadan cinsel yönelimini belirlemek için kullanılabileceğini ileri sürdü.

Fakat araştırmanın yazarları bu teknolojinin zaten var olduğunu, bazı şeyleri açığa çıkarma konusunda da yeteneklerinin önemli olduğunu ileri sürdüler.

Toronto Üniversitesi'nden Nick Rule bu konuda, durumun gerçekten sıkıntılı olduğunu ve her yeni alet gibi, yanlış ellere geçtiğinde kötü amaçlar için kullanılabileceğini, insanların profilini görünüşlerine göre oluşturmaya, kimliklerini belirlemeye ve onlara kötü şeyler yapmaya başlanırsa bunun gerçekten kötü olacağını ifade etti.

Rule yine de bu teknolojinin önemli olduğunu, geliştirilmesi ve test edilmesi gerektiğini ileri sürdü. Ayrıca çalışmayı yapan kişilere çok büyük sorumluluk düştüğünü de belirtti. Araştırmacıların, bu teknolojinin gücü ve tehlikeleri konusunda insanları uyarması gerektiğini, şu durumda önlem almaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

 

 

Yapay Zeka Cinsiyet Fotoğraf Cinsel Yönelim Heteroseksüel Homoseksüel Araştırma Makale ABD Stanford Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Günün Özeti
Günün Özeti
15 Temmuz Afiş Tartışması
15 Temmuz Afiş Tartışması