Yargıtay'dan 'Çalışan Kadın' Kararı

Yargıtay, evliliğinin etkilenmesi gerekçesini sunarak işten ayrılan kadının kıdem tazminatı isteğini haklı buldu.

Yargıtay'dan 'Çalışan Kadın' Kararı
Yargıtay'dan 'Çalışan Kadın' Kararı Tuğba Önkibar
Bu içerik 1100 kez okundu.

Yargıtay, evliliğinin etkilenmesi gerekçesini sunarak işten ayrılan kadının kıdem tazminatı isteğini haklı buldu.

Alınan kararda, “Evlilikle birlikte çalışma hayatının olması gerektiği gibi yürütülemeyeceği fikri, aile birliğinin sürdürülmesi ve kadının aileye dair sorumlulukları, yasa koyucuyu bu çizgide bir düzenlemeye yöneltmiştir” ifadeleri yer aldı.

Alınan bilgilere göre Adıyaman’da yaşayan Y.K. isimli kadın, evliliğinin üzerinden yedi ay geçmesinin ardından iş yerinden ‘ailevi’ sebepleri göstererek kendi talebiyle ayrıldı.

Y.K.’ya kıdem tazminatı verilmedi. İş yeri hakkında da davacı olan Y.K., verdiği dilekçede çalışma hayatının evliliğini olumsuz etkilediği gerekçesiyle işini sonlandırdığını belirterek kıdem tazminatı talep etti.

İşveren ise Y.K.’nın işi istifasıyla bıraktığı için kıdem tazminatı isteyemeyeceğini savundu. Adıyaman İş Mahkemesi, Y.K’nin istifa dosyasında ‘ailevi sebeplerle’ işten ayrıldığını belirttiği, evliliği nedeniyle işini bıraktığını açıklamadığı gerekçesiyle davanın reddine hükmetti.

Kararın temyize gitmesinin ardından Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, tazminat isteğinin reddinin bulunduğu kararı bozdu. Daire, ailevi sebeplerle işten ayrılmasını kadın için haklı fesih sebebi olarak kabul etti ve tazminat verilmesine karar kıldı.

Yargıtay’ın verdiği kararda, ‘evliliğin kadına yüklediği toplumsal görevler’ gerekçesiyle, yasada fesih hakkının verildiğine vurgu yapılarak, “İş hayatının evlilikle beraber olması gerektiği gibi yürütülemeyeceği fikri, aile birliğinin korunması ve kadının ailesine ilişkin görevleri, yasa koyucuyu bu çizgide bir düzenlemeye yöneltmiştir” ifadeleri yer aldı.

Fesih hakkının, evliliğin başlangıcından itibaren bir yıl içerisinde kullanılabileceğin de belirtildiği kararda, şunlar yer aldı: “Bununla beraber Anayasal temeli bulunan çalışma hak ve hürriyetinin ortadan kaldırılması söz konusu olamaz. Kadın çalışanın evlilik sebebiyle gerçekleştirdiği feshinin ardından kısa bir süre sonra tekrar çalışmasının gerekleri ortaya çıkmış olabilir. Gerekirse kadın, evlilik sebebiyle çıkan feshin ardından ara vermeden başka bir iş yerine geçiş yapabilir ve bu durum, evliliğin kadına yüklediği sorumlulukların yerine getirilmesi konusunda daha olumlu sonuçlar doğurabilir.”

 

yargıtay çalışan kadın tazminat istifa iş kadını gündem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500