Yeni Akit'in Skandal Başlığına Savunma

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıl dönümünde “Zulüm 1938’de son buldu” başlığıyla haber yayınlayan Yeni Akit TV’nün sorumlu müdürü, kendini tahammül edilmeliydi diyerek savundu.

Yeni Akit'in Skandal Başlığına Savunma
Yeni Akit'in Skandal Başlığına Savunma Ecem Şenol
Bu içerik 739 kez okundu.

Haberle ilgili açılan davada Küçükçekmece 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunma yapan sorumlu müdür Ali Özken, haber başlığında hakaret ve suç olmadığını ileri sürerek, yayının haber verme ve eleştiri hakkının kullanılmasından ibaret olduğunu savundu.

Özken, savunmasında 10 Kasım 2015 günü yapılan yayın, Atatürk’ün saltanat rejimini kaldırarak kurduğu Cumhuriyet ve onun demokrasiye olan inancına uygun biçimde, farklı görüş ve düşünceler, çarpıcı, rahatsız edici bir dille ifade edilseler bile tahammül ile karşılanması gerektiğini ifade ettiği bir açıklama yaptı.

Atatürk’ün kutsanmışlığından ve masumiyetinden söz edilemeyeceğini ileri süren Özken, yayının içeriğinde bu nitelemenin somut dayanaklarının da gösterildiğini ve Mustafa Kemal’in özellikle Cumhuriyetin kuruluşundan sonra haksızlık ya da zulüm olarak yorumlanan ve yoğun olarak tartışılan bazı uygulamalarının gösterildiğini ifade etti. Esasa ilişkin savunmasını yapması için sanık ve avukatına süre veren mahkeme, duruşmayı Eylül ayına erteledi.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Atatürk'ün Annesine Hakaret Eden Hasan Akar Gözaltında

Yeni Akit Haber Atatürk 1938 İnternet Haberi Yayın Savunma Açıklama Asliye Ceza Mahkemesi Mustafa Kemal Ali Özken
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500