Yeni Hedef Anıtkabir

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı’nda değişikliğe giderek Anıtkabir arazisinde yapılaşmaya olanak tanıyacağı açıklandı.

Yeni Hedef Anıtkabir
Yeni Hedef Anıtkabir Başak Tatar
Bu içerik 688 kez okundu.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı’nı değiştirdiğini; şahsa ait alanların kamulaştırılarak Anıtkabir alanı ile birleştirilmesinin ön görüldüğü plandaki yeni değişikliğe göre bu hükmün kaldırılacağı ve Anıtkabir alanına katılması gereken bölümün, konut alanı ilan edileceğini açıkladı.

Yine Anıtkabir Muhafız Bölüğü'nün bulunduğu 37.960 metrekarelik alanda da, yıkılıp yeniden yapılması durumunda 0,3 emsal 12.50 yüksekliğinde yaklaşık 12 bin metrekarelik yapılaşmanın öngörüldüğünü bildiren Candan, Anıtkabir SİT alanında park alanı olarak gösterilen bölümün de askeri alan olarak belirlenerek yapılaşmayla karşı karşıya bırakıldığını paylaştı.

Yeni plana tepki gösterip Anıtkabir’in tüm ulusa ait anıtsal bir alan olduğuna değinip her ne amaçla olursa olsun yapılaşmaya açılamayacağını söyleyen Başkan, Cumhuriyet dönemi ile hesaplaşan ve bir gecede İller Bankası’nı, Marmara Köşkü’nü, yani Cumhuriyet ideolojisinin temsil mekânlarını yıkanların, şimdi de Anıtkabir’e yöneldiğini öne sürdü. 

Anıtkabir'e geçen yıl yapılan oyuncak park alanını, futbol sahasını ve birkaç gün önce Anıtkabir’e ilişkin bakımsızlık, hoyratça kullanım süreçleri düşünüldüğünde sistematik bir müdahale süreciyle karşı karşıya kalındığını kaydetti. “Ülkenin kurucusu Atatürk'ün ebedi yeri olan Anıtkabir'e ilişkin plan değişikliği ile alanın daraltılması, kamulaştırma kararlarından vazgeçilmesi ve yapılaşmayı reddediyoruz” diyen Tezcan Karakuş Candan, “Anıtkabir Ulus’a aittir ve tarihsel simgesel, kutsal mekândır” ifadelerini kullandı.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

İstanbul ve Ankara'da Uçuş Yasağı

 

anıtkabir konut alan imar planı değişiklik plan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500