Yeni İBB Başkanı Kim Olacak?

Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül dün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası ile birlikte bir süredir AKP kulislerinde alttan alta konuşulan Başbakan Binali Yıldırım’ın 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerde İstanbul için adaylığı daha yüksek sesle dillendirilmeye başlandığını aktardı.

Yeni İBB Başkanı Kim Olacak?
Yeni İBB Başkanı Kim Olacak? Ecem Şenol
Bu içerik 1372 kez okundu.

Kadir Topbaş’ın dün istifa edeceği işaretini sabah saatlerinde Türk-İş ziyareti sonrası ilk kez Başbakan Binali Yıldırım verdi. Yıldırım, Topbaş’ın öğleden sonra bir açıklama yapacağını belirtince, istifa dışında bir beklenti kalmamıştı.

İktidar açısından işareti Binali Yıldırım verse de aslında haber bir gün önce CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Barış Yarkadaş’tan geldi. Barış Yarkadaş, geçen hafta Topbaş tarafından veto edilmesine karşın önceki gün katılmadığı toplantıda AKP’lilerce 5 imar değişikliğinin geçirilmesinin sonucunun istifa olacağını duyurdu. Yarkadaş, Topbaş’ın yakın çevresine istifa edeceğini açıkladığını ancak ABD’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “beklesin” dediğini kamuoyuna iletti. Erdoğan dün Türkiye’ye ayak basmasının ardından süreç hızlandı ve Topbaş da akşam saatlerinde istifasını açıkladı.

İmar değişikliği krizi sonrası Topbaş için gitmesi için karar verildiğini, ancak zamanlama beklendiği anlamında “topal ördek” ifadeleri kullanılmıştı. Ancak siyasi kulisler Topbaş’ın neredeyse 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana gidici olduğunu gösteriyordu.

Damadı işadamı Ömer Faruk Kavurmacı’nın FETÖ tutuklanması sonrasında 2019’da adaylığının imkânsız olduğu görevden ayrılmasının da zamanlama konusu olduğu sürekli konuşuluyordu. Damadı Kavurmacı’nın tahliye edilip daha sonra tutuklanması aşamasında da 2019 vetosunun kesinleştiği belirtiliyordu.

Aynı süreç boyunca Topbaş’ın yerine parti kulislerinde Başbakan Binali Yıldırım adı alternatifsiz konuşulmaya başlandı. Özellikle MHP ile başbakanlık sisteminde anlaşılarak referandumda bunun gerçekleştirilmesi sonrası Yıldırım’ın İstanbul’a gidişine ilişkin formüller daha da güç kazandı. Yıldırım’ın siyasal değil daha çok icraatçı ve projesi nitelikleri ile İstanbul’da belediyeyi AKP’ye kazandıracağı konusunda yaygın bir görüş birliği oluştu. Topbaş istifası eder etmez de Yıldırım’ın adaylığı partinin farklı farklı kesimlerinde açıkça ifade edilmeye başlandı.

Bugünden itibaren Topbaş’ın yerine kim getirilirse getirilsin AKP kulislerine göre çok büyük bir sürpriz olmazsa Binali Yıldırım 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde AKP’nin İstanbul Belediye Başkan adayı olacağı öğrenilirken, Binali Yıldırım’ın adaylığının 16 Nisan Başkanlık referandumundan AKP’nin ilk kez İstanbul’da yenik çıkmasının da güçlendirdiği tahmin ediliyor. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

EDHO'da Yürek Dağlayan Veda

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlık Başbakan Binali Yıldırım Kadir Topbaş Ömer Faruk Kavurmacı AKP Kulis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500