Yeşilçamın Usta İsmi Fikret Hakan'ı Kaybettik

Bir süredir akciğer kanseriyle mücadele eden sinema sanatçısı Fikret Hakan, 83 yaşında hayatını kaybetti.

Yeşilçamın Usta İsmi Fikret Hakan'ı Kaybettik
Yeşilçamın Usta İsmi Fikret Hakan'ı Kaybettik Ecem Şenol
Bu içerik 1350 kez okundu.

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden Fikret Hakan’ın, İstanbul'da bu sabaha karşı hayatını kaybettiği ve 83 yaşındaki oyuncunun bir süredir akciğer kanseriyle mücadele ettiği bilgisi paylaşıldı.

Hakan, tedavi gördüğü İstanbul Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. 23 Nisan 1934 yılında Balıkesir'de doğan Fikret Hakan, ilk olarak gazetecilikle ilgilendi. Hakan henüz lise öğrencisiyken, Abdi İpekçi ve Halid Kıvanç gibi isimlerin de bulunduğu İstanbul Ekspres gazetesinde röportajları ve öyküleri yayınlanmaya başlandı.

Asıl ismi Bumin Gaffar Çıtanak olan Hakan, 1950’de 'Üç Güvercin' adlı operetteki palyaço rolüyle Ses Tiyatrosu'nda sahneye ilk adımını attı. Oyunlarda rol almaya devam eden Hakan, birçok tiyatroda çalıştı ve 80’lerin sonuna kadar sahneden inmedi.

Bir dönemin modası olduğu üzere gazinoda sahne alan, Zerrin Özer ile birlikte sunuculuk deneyimi yaşayan Hakan, Yeşilçam'ın sıkıntılı dönemlerinde Marmaris’e göçerek 1980'lere kadar burada yaşamını sürdürdü.

Daha sonra beyaz perdeye dönerek Türk sinemasının jönleri arasına adını yazdıran Hakan, aralarında Hümeyra, Semiramis Pekkan, Lale Sarı gibi isimlerin de olduğu pek çok kadınla evlilikler yaptı. 45’lik plakları olan Hakan, dolu dolu geçen sanat yaşamına birçok ödül sığdırdı. 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Türk Sineması Yeşilçam Fikret Hakan Akciğer Kanseri Vefat Haber Oyuncu Tedavi Hastane Tiyatro Sinema
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500