Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıklandı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıklandı
Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Açıklandı Meltem Yüksel
Bu içerik 419 kez okundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 2019 yılının ilk enflasyon raporu toplantısında açıklamalarda bulundu.

Murat Çetinkaya'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Gelişmekte olan ülkelerin risk primleri dalgalı seyretmekle birlikte yılbaşından beri gerilemekte. Para politikasındaki sıkı duruşu sürdürmemiz ve sıkı duruş yurtiçi finansal göstergelere katkıda bulundu. Kredilerin büyüme hızındaki yavaşlama belirgin hale geldi. Türk Lirası'nın ima edilen oynaklığı eylül ayından bu yana geriledi. Dengelenme eğilimi dördüncü çeyrekte belirginleşti. Net ihracatın büyümeye katkısının süreceğini öngörüyoruz.

Petrol fiyatları tahminimizi 80 dolardan 63 dolara düşürdük. Yıl sonu gıda enflasyonu tahminini yüzde 13 olarak koruduk. Enflasyon yıl sonunda yüzde 14,6, 2020'de yüzde 8,2 olarak tahmin edildi.

Enflasyonu düşürmeye odaklı sıkı para politikası duruşu ve güçlendirilmiş politika koordinasyonu altında enflasyon kademeli olarak hedefe yakınsayacak. 2019'da TL cinsi ithalat fiyatları varsayımındaki aşağı güncelleme enflasyon tahminine 0,5 puan düşürücü yönde katkı yaptı.

Yakın dönem gelişmeleri çerçevesinde petrol fiyatlarına ilişkin varsayımımızı 2019 için 80 dolardan 63 dolara düşürüyoruz. Enflasyonun 2019 sonunda yüzde 14,6 olacağı, 2020'de yüzde 8,2’ye ve 2021'de yüzde 5,4'e gerileyeceği tahmin edilmektedir. Yıl sonu enflasyon tahminlerinin yüzde 14,6 olduğunu açıkladı. Önceki tahmin 15,2 olarak duyurulmuştu.

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Ayşen Gruda Hayatını Kaybetti

Merkez Bankası Başkanı Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Murat Çetinkaya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Biletix Hakkında Soruşturma
Biletix Hakkında Soruşturma
Valilikten Suriyeliler İçin Tarih
Valilikten Suriyeliler İçin Tarih