Yıldırım: Aziz Nikola Antalya Doğumlu Dolayısıyla…

Başbakan Binali Yıldırım, Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsünde yaptığı konuşmada, bu ziyareti ile Rusya ile ilişkilerde duraksama döneminin geride kaldığını söyledi.

Yıldırım: Aziz Nikola Antalya Doğumlu Dolayısıyla…
Yıldırım: Aziz Nikola Antalya Doğumlu Dolayısıyla… Yaren Yalçın
Bu içerik 1412 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım, Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsünde yaptığı konuşmada, bu ziyareti ile Rusya ile ilişkilerde duraksama döneminin geride kaldığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaret düzenlediği Rusya’nın başkenti Moskova’da temaslarına başladı. Başbakan Yıldırım, Başbakan olarak Moskova’ya ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini ifade ederek, “Dünyanın iki köklü diplomasi ekolü bugün bu salonda bir arada” dedi. İkili ilişkilerin yanı sıra acil çözüm bekleyen bölgesel ve uluslararası sorunların da çözümüne katkı sağlayacağını ümit ettiğini bildirdi. Türk ve Rus halkları olarak bin yıllık komşuluğun bulunduğunu ifade eden Başbakan, “Tarih sahnesinden çıktığımızdan beri hep yan yana yaşadık. Karşılıklı etkileşimimiz sürekli oldu. Geçmişe baktığımızda Türkiye-Rusya ilişkilerinde daha çok işbirliği var bazen de rekabet var. Kurtuluş Savaşı sırasında Rusya’nın verdiği destek hafızalarımızda önemli yere sahiptir” dedi.

Başbakan Yıldırım, Arşiv idarelerinin işbirliği ile geçen yıl Moskova’da düzenlenen Arşiv Belgelerinde Moskova-İstanbul İlişkileri Sergisi ile Türkiye ve Rusya’nın yakın tarihlerine ne kadar önemli yer ayırdıklarını, ne kadar kapsamlı ve köklü ilişkiler sistemi içinde işbirliğinin bugünlere getirildiğine tanık olduğunu bildirdi.

“TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNDE ZİNCİRLEME BÜYÜK DEĞİŞİMLER YAŞADIK”

Başbakan Yıldırım “Türkiye-Rusya ilişkilerinde özellikle son yıllarda zincirleme büyük değişimler yaşadık. İlişkilerimizin bir alanına attığımız adım diğer alanlardaki işbirliğini de tetikledi, teşvik etti. Bütün bu zengin birikim ve kazanımlara rağmen yaklaşık bir yıl önce yaşanan talihsiz bir olay neticesinde her iki ülkenin ilişkileri de büyük bir sınama ile karşı karşıya kaldı. Ülkelerimiz arasında en üst düzeyde mevcut olan siyasi irade sayesinde bu badireden de çıkmış bulunuyoruz. ilişkilerimizin normalleşmesi süreci geçtiğimiz Ağustos ayında beri başlamış bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 9 Ağustos’ta St. Petersburg’a, Rusya Devlet Başkanı ise 10 Ekim’de İstanbul’a ziyarette bulunmak suretiyle yeni dönemi başlangıcı yapmış oldular. Bu ziyaretlerle tekrar normale dönem ilişkilerimizdeki 1 yılık dönemdeki duraksamayı geride bıraktığımızı düşünüyorum. Geçen hafta Dışişleri Bakanı Lavrov ile Dışişleri Bakamız Çavuşoğlu Antalya’da bir araya geldi” dedi.

"AZİZ NİKOLA ANTALYA DOĞUMLUDUR"

Bugünün Aziz Nikola günü olduğunu kaydeden Başbakan yıldırım, “Aziz Nikola’da Antalya doğumludur. Dolayısıyla Rusya-Antalya ilişkilerinin de ayrı bir önemi olduğunu bulunarak, “Rektörümüze teklifte bulunmak istiyorum. Gelecek yıl Antalya’da üniversitemizde ya da Diplomasi Akademisiyle ortak program yapalım. Bu konuları öğrencilerimize öğretim üyelerimize kapsamlı bir şekilde değerlendirme fırsatı buluruz” dedi.

Gerçekleştirilen projeleri anlatan Başbakan Yıldırım, “20 Aralık’ta hizmete alacağımız tüp tünel geçişi var. Boğazın 106 metre derinliğinden geçiyor. Dünyada deniz altında inşa edilmiş tünel yok. Aynı şekilde dünyanın en büyük havalimanı inşaatını da İstanbul’da inşa ediyoruz. Marmaray dediğimiz demiryolunun boğazın altından geçişini de 20136 yılında hayata geçirdik. Üçüncü boğaz köprüsü dünyanın en geniş üzerinde demiryolu olan köprü. Onu da geçtiğimiz Ağustos ayında açtık. Dünyanın üçüncü büyük köprüsünü de İzmir Körfezi üzerinde açılışını yaptık” ifadesini kullandı. Siyasetin insana hizmet aracı olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, insanın yaşam kalitesini arttırmayan siyasetin anlamsız olduğunu belirtti.

“ORTADOĞU’DA VE BÖLGEMİZDE DEVAM EDEN SAVAŞLARIN KAYNAĞIDIR DA İNSANIN İHMAL EDİLMESİDİR”

AK Parti’nin siyasete başlarken ile benimsediğini dile getiren Başbakan Yıldırım, “O ilke şuydu. İnsani yaşat ki devlet yaşasın. Bizim benimsediğimiz ilke değil. 600 yıl 3 kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş ülkesidir. Bugün görüyoruz ki bu ne kadar önemli ilke. Dünyada ve bölgede yaşadığımız problemin kaynağı insani ihmal etmekten kaynaklanıyor. İnsanlar gerekli ihtiyaçları karşılansaydı, yaşadıkları ülkelerde mutlu olabilmeleri sağlansaydı, ne göç hevesi olacaktı ne de bölgelerinde karışıklık, savaşlar olacaktı. ABD’de başlayıp dünyaya yayılan küresel ekonomik krizin kaynağı da insanın ihmal edilmesidir, Ortadoğu’da ve bölgemizde devam eden savaşların kaynağıdır da insanın ihmal edilmesidir. Sonuç aynı ama şekiller farklı olabiliyor” açıklamasını yaptı.

Başbakan Rusya’ya Gidiyor

 

Başbakan Binali Yıldırım Rusya Türkiye-Rusya Aziz Nicola Antalya Akp
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500