Yıldırım - Çipras Görüşmesinde 15 Temmuz Gerginliği

Binali Yıldırım Yunanistan ziyaretinde görüştüğü Çipras ile 15 Temmuz firarileri ile ilgili gerginlik yaşadı.

Yıldırım - Çipras Görüşmesinde 15 Temmuz Gerginliği
Yıldırım - Çipras Görüşmesinde 15 Temmuz Gerginliği Ecem Şenol
Bu içerik 727 kez okundu.

Yunanistan'da bulunan 15 Temmuz firarileri için Çipras mahkeme kararlarına saygılı olmak zorunda olduklarını ifade etti. Yıldırım'ın bu iki ülke arasındaki ilişkilere darbe vurmayı ummadığını ifade etmesinin ardından, Çipras'ın bu çıkışı gülümseyerek geçiştirmeye çalıştığı gözlendi.

Başbakan Binali Yıldırım bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Yunanistan’a gitti. Yıldırım, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile başbaşa görüştü. İkili görüşmenin ardından kameralar karşısına geçti.

Basın toplantısında, Yunanistan Başbakan’ı Çipras’a Yunanistan’da bulunan 15 Temmuz firarileri soruldu. Çipras bu soruya mahkeme kararlarına saygı göstermek zorunda olduğunu ve mahkemenin, askerlerin iadesi ile ilgili bir karar verdiğini ifade ettikte sonra buna saygı göstermek zorunda olduklarını açıkladı.

İltica başvurusu ile ilgili sürecin tamamlanmadığını ve kendilerinin tarafından bir kriz söz konusu olmadığını ifade eden Çipras, Türkiye’de demokratik kurumlara karşı bir saldırıda bulunulduğunu ve kendilerinin de darbecilerin karşısında tavır aldıklarını ve bu darbecilerin ülkemizde görülecek kişiler olamayacağını beyan ettiklerini açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım ise Çipras’ın bu sözlerine diplomatik olarak ‘sert’ bir yanıt verdi. Yıldırım yargı ile idarenin işlerinin her ülkede ayrı olduğunu ve yargı kararını verecek idarenin de kendi inisiyatifindeki işleri yapacağını ifade etti. Yıldırım, fakat Türkiye’nin hakikaten zor günler geçirdiğini ve mahkemenin verdiği karara saygılı oldunduğunu ama darbecilerin iki ülke ilişkilerine darbe vurmasını istemediğini aktardı. Yıldırım’ın bu sert uyarısına Çipras’ın gülümseyerek karşılık verdiği görüldü.

 

HABERBOX ÖNERİYOR - MUTLAKA OKUYUNUZ

Potanın Perileri Gözyaşlarına Boğuldu

Yunanistan Türkiye Çipras Binali Yıldırım Görüşme 15 Temmuz FETÖ Firari Asker
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500