Yıldırım: ''Referandum Yok Hükmündedir''

Başbakan Binali Yıldırım, IKBY'nin bugün yaptığı bağımsızlık referandumuna ilişkin, referandumun sıcak çatışmaya zemin hazırladığını ifade etti.

Yıldırım: ''Referandum Yok Hükmündedir''
Yıldırım: ''Referandum Yok Hükmündedir'' Ecem Şenol
Bu içerik 574 kez okundu.

Ortak yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım dünyanın tüm uyarılarına rağmen inatlaşmaya gidilip ve referandum yapıldığını belirterek, bunun gayrimeşru olduğunu ve sonuçlarının hiçbir şekilde tanınmayacağını ifade etti. Var olan kaosu, krizi ve sorunları daha da artıracağının altını çizen Yıldırım, orada yaşayan Kürtleri, Arapları, bütün farklı etnik gruptaki insanların geleceğini düşünmeden oradaki bölgesel yönetimin kişisel ihtiraslarıyla alınmış bir karar olduğunu ve daha fazla gözyaşı kararı verildiğinin de altını çizdi.

Dün itibariyle Bağdat’ın, Türkiye’ninkine benzer bir toplantı yaptığını ve karar aldıklarını belirttikten sonra, başta İran ve Türkiye olmak üzere muhatabın kendileri olduğunu, ilgili ülkelerin verecekleri kararda muhatabın Bağdat olması gerektiği bilgilendirmesi yaptıklarını belirten Yıldırım, krizin artık zirve yaptığını ve dönülmez noktaya geldiği için bundan sonrası hoş olmayan sürecin başlangıcı olduğunu ifade etti. Yıldırım, referandumu yapma inadının sıcak bir çatışmaya zemin hazırladığını ve bunun da bedelinin oradaki günahsız sivil insanlara olacağını ve Irak merkezi yönetimini daha fazla doğrudan muhatap alarak kararlarını vereceklerini duyurdu.

Hedefin bölgede yaşayan insanlar değil, ulusal güvenliğe karşı tehdit olarak görülen bu referandum konusunda inat edenler olduğunu belirten Yıldırım, Kürtlerle bunları birbirinden ayrı tutmak gerektiğini, ayrımcılık hareketinin kışkırtılmasına karşı olduklarını ifade etti. 40 yıldır bunun bedelinin ödendiğini, PKK ile mücadeleyi ayrımcı, bölücü harekete karşı yapıldığını, sınır kapıları ve havalaanlarının merkezi hükümetin sevk ve idaresinde olduğunu dile getirdi.

Barzani'nin kişisel nedenlerinden bu adımı attığını düşündüğünü ve gelecek yıllarda seçimi olduğunu ifade eden Yıldırım, bugüne kadar orada parlamentoyu toplayamadığını, otorite sıkıntıları olduğunu ve işler yolunda gitmezse gaz verenlerin hiç tanımayacaklarının da altını çizdi. 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Eşkıya'nın Meryem'inden Anlamlı Paylaşım

 

 

Binali Yıldırım Barzani Açıklama Referandum Hüküm Toplantı Basın AÇıklaması Bağdat Yönetim Bağımsızlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500