Yunanistan İki Adamıza Daha Askerî Üs Kuruyor

Adalarımıza 10 askerî üs kuran Yunanistan’ın, şimdi de Muğla’ya bağlı Koçbaba ve Ardıççık Adalarında üs kuracağı öğrenildi.

Yunanistan İki Adamıza Daha Askerî Üs Kuruyor
Yunanistan İki Adamıza Daha Askerî Üs Kuruyor Başak Tatar
Bu içerik 1130 kez okundu.

İşgal ettiği İzmir, Aydın ve Muğla'ya bağlı adalarımızda 10 askerî üs kuran Yunanistan’ın, şimdi de yine Muğla’ya bağlı Koçbaba ve Ardıççık Adalarında 2 üs daha kuracağı; bu üslerdeki asker sayısını da 5 binin üzerine çıkaracağı ortaya çıktı.

Yunan Savunma Bakanlığı, 27 Nisan 2017'de Koçbaba ve Ardıççık Adalarında güneş ve rüzgâr enerji santralleri kurmuştu. Askerî üslerin alt yapı çalışmalarını tamamlayan ve hiçbir engelle karşılaşmayan Yunanistan, adalara yerleşmeye başladı.

Adalarda 13 yıldır bulunan 10 Yunan askeri üssünün, devreye girecek iki üsle birlikte 12'ye yükselmesinden bahseden Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli Kurmay Albay Ümit Yalım, Yunan askerinin Türk topraklarında bulunabilmesi için tezkere gerektiğini söyledi. Yunan askeri üslerinin tezkeresinin nerede olduğunu soran Yalım, 13 yıldır faaliyette olan 10 Yunan Askeri üssü ile açılış hazırlığı yapılan 2 Yunan Askeri üssünün hesabını Türk milletine vermek zorunda olduklarını belirtti.

Hükümet yetkililerinin “tek bayrak, tek devlet” vurgusu yaptığından bahseden Ümit Yalım, ancak İzmir, Aydın ve Muğla illerinin, birisi Türk diğeri Yunan olmak üzere ikişer vali ve ikişer belediye başkanı tarafından yönetildiğini ifade etti. Türk kamuoyunun en çok sorduğu ‘18 Türk adası ve 1 Türk kayalığı neden Yunan askerine teslim edildi?', ‘İzmir'de denize döktüğümüz Yunan askerleri, neden İzmir'e yeniden yerleştirildi?' sorularının cevabının verilmesi gerektiğine dikkat çekip, bugüne kadar bu sorulara cevap verilmemesinin, endişeleri daha da artırdığını kaydetti.

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yalçın Çetin'in Yeni Görev Yeri Belli Oldu

 

yunanistan üs askeri üs ada muğla
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500