Yunanistan Lozan'ı İhlal Etti

Öğrenci sayısının yetersizliği bahane edilerek Yunanistan'da Türk okulları kapatıldı.

Yunanistan Lozan'ı İhlal Etti
Yunanistan Lozan'ı İhlal Etti Derya Kaya
Bu içerik 1416 kez okundu.

Yunanistan Eğitim Bakanlığı'nın  aldığı kararla İskeçe ve Gümülcine'de bulunan iki lisede bu yıl  Türkçe ders saatlerinin azaltılmasının ardından  2010'da başlatılan uygulama gerekçesi ile  öğrenci sayısının yetersiz olması nedeniyle 9 azınlık okulunun daha kapatılması Türklerin tepkisine neden oldu.
Yunanistan'da, yaklaşık üç aylık yaz tatilinin ardından ilk ve orta dereceli okullarda  toplam bir milyon 100 bin öğrenci ders başı yaparken, Batı Trakya'da yeni öğretim yılı buruk başladı.

İskeçe ve Gümülcine'de iki lisede bu yıl Yunanistan Eğitim Bakanlığı'nın kararıyla Türkçe ders saatlerinin azaltılmasının yanı sıra 2010'da başlatılan uygulama çerçevesinde öğrenci sayısının yetersiz olması gerekçesiyle dokuz azınlık okulunun daha kapatılması Türklerin tepkisine neden oldu.

Bölgedeki Türkler, hükümetin azınlıklara ilişkin eğitim konusundaki kararlarında Türk azınlığın görüşünü dikkate almadığını dile getiriyor.

Rodop-Meriç illeri SÖPA mezunu Öğretmenler Derneği Başkanı Salih Ahmet, karar alınırken ailelere ve velilere danışılmadığını söyledi. Ahmet, "Yeni öğretim yılına dokuz okulumuzu daha kaybetmiş olarak giriyoruz. Devlet okulları için uygulanan ve öğrenci sayısı dokuzu tutmayan okulların kapatılmasını öngören yasanın, farklı statüye sahip azınlık okulları için de uygulanmasıyla okullarımızın kapatılması hepimizi derinden üzmüştür" dedi.

Ahmet ayrıca, Yunanistan Eğitim Bakanlığı'na sundukları raporla, okullarında okutulan Yunanca ve Türkçe ders kitaplarının çağdaş eğitim ihtiyacını karşılamadığını bakanlığa bildirdiklerini söyledi.

OKULLAR ÖYLE KALABALIK Kİ ÖĞRENCİLER TENEFÜSLERE SIRAYLA ÇIKIYOR

Batı Trakya'da iki azınlık orta öğretim kurumlarından biri olan İskeçe'deki Muzaffer Salihoğlu Azınlık Lisesi Türk Dili Edebiyatı Öğretmeni Saadettin Şakir Hüseyin, Türk azınlığın, ortaokul ve lise seviyesindeki okul binasına ve Türkçe öğretmenine ihtiyaç duyduğunu söyledi.

İskeçe ve Gümülcine'deki iki lisede öğrencilerin çok zor şartlar altında eğitim gördüğünü bildiren Hüseyin, Muzaffer Salihoğlu Lisesi'ndeki öğrencilerin binanın bodrum katında yer alan sınıflarda sağlıksız bir ortamda ders işlediğini belirtti.

Okuldaki öğrenciler teneffüslerde okul bahçesine sırayla çıkmak zorunda kalıyor.

Şakir Hüseyin, "Bina sorunumuz hat safhada. Bu nedenle bazı sınıflarda öğleden sonra akşam saatlerine kadar ders yapmak zorunda kalıyoruz. Ancak şehir dışından gelen bir çok öğrenci ulaşım zorluğu, benzer nedenlerden bu derslere katılamıyor, devlet okullarına gitmek zorunda kalıyor. Bu nedenle de öğrenci sayımız azalıyor" dedi.

175 YENİ ÖĞRENCİ KAYDOLDU

Gümülcine'deki Celal Bayar Azınlık Ortaokul ve Lisesi Encümen Heyeti Başkanı Ahmet Arif Emin de, liseye ilginin son dönemde artığını dile getirdi.

Celal Bayar'ın, Türk azınlığın yoğun olarak yaşadığı Rodop ve Evros (Meriç) illerinde çocukların orta öğretim ihtiyacını karşılayan yegane azınlık okulu olduğunu ifade eden Emin, lisede bu yıl 175 yeni kayıtla öğrenci sayısının 820'ye ulaştığını belirtti. Emin, "Celal Bayar'da yeni derslik yapılmasını talep ediyoruz. Bu konuda ilgili makamlara önerilerimiz oldu. Sorunlar hep vardı ve var olacak. Ancak önerinin kabul edilmesi durumunda bir nebze de olsa rahatlayacağız. Ancak sorunun çözümü için bölgemizde mutlaka yeni azınlık okulları inşa edilmeli" diye konuştu.

Çeşitli kurum ve kuruluşlar da yayımladıkları bildirilerde hükümetin, azınlıklara yönelik eğitim konusundaki kararlarında Türk azınlığın görüşünü dikkate almadığını belirterek, azınlık okullarının kapatılmasına ve 240 İmam Yasası'na karşı itirazlarını dile getirdi.

240 İmam Yasasına göre,  Azınlık’tan 240 din görevlisini (100 Gümülcine, 100 İskeçe, 40 Dimetoka bölgesinden) Kur’an kursu öğreticisini belirlemede 5 kişilik kurulun üçü Müslüman olacak. Kurul şu kişilerden oluşacak: Atanmış müftü, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen bir Müslüman ilahiyatçı, atanmış müftü tarafından belirlenen bir ilahiyatçı, Milli Eğitim Bakanlığı görevlisi ve akademik camiadan uzmanlık alanı İslam olan bir kişi.

Lozan Antlaşmasına göre din görevlilerini belirleme hakkına sahip olan Türk Azınlık yasanın kabul edildiği dönemde, yeni düzenleme ile birlikte cemaatin talebi doğrultusunda camilerde görev yapan din görevlilerine ilave olarak devlet tarafından görevlendirilen kişilerin zorla görev yaptırılmasının huzursuzluğa sebep olacağını düşündüklerini söylemişti. Azınlık, devletin din görevlilerini bu şekilde belirleyerek, gelecekte yapılması muhtemel bir müftülük seçiminde bu kişilerin desteği ile müftü seçtirmeyi hedeflediğini belirtmişti. Bu uygulamada iyi niyet göremediklerini ifade eden Türkler, Türk azınlıkla ilgili yapılacak her türlü uygulamanın anlaşmalar temelinde, azınlıkla diyalog sonucunda ve azınlık toplumunun rızası alınarak yapılması gerektiğini söylediler.

Yunanistan Lozan Anlaşması Türk Okulları İskeçe Gümülcine Yunanistan Eğitim Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500