Yurtdışı Seçmen Neden 'Evet' Dedi?

Yurtdışında yaşayan Türk seçmenlerinin referandumda 'evet' demesi hem Avrupa'dan hem de Türkiye'deki muhalif kesim tarafından beklenmedik bir gelişme olarak karşılandı.

Yurtdışı Seçmen Neden 'Evet' Dedi?
Yurtdışı Seçmen Neden 'Evet' Dedi? Ecem Şenol
Bu içerik 1285 kez okundu.

16 Nisan'da oylanan Türkiye'deki Başkanlık sistemine geçiş referandumuyla ilgili tartışmalar bir yandan devam ederken, her gün YSK'dan, muhalif kesimden ve hükümetten yapılan açıklamalar da gelmeye devam ediyor. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın da referandumla ilgili şaibeli olduğuna dair açıklamalarda bulunmasının yanı sıra Avrupa'da yaşayan Türklerin çifte vatandaşlık söylemleri de gündeme gelmeye başladı.

Yurt dışında yaşayan 3 milyona yakın seçmenden yaklaşık bir buçuk milyonunun oy kullandığı referandumda, yüzde 59.09 oranında Evet oyu, yüzde 40.91 de Hayır oyu kullanıldı. Özellikle Avrupa'da Türklerin yoğunlukta yaşadığı Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika ve Avusturya'da bu oyların yüzde 50'nin üzerinde olması Avrupa basınında oldukça ses getirdi. Belçika federal hükümetinin üç iktidar partisi ortağı da çifte vatandaşlığın son bulması yönünde çağrıda bulunurken, Hollada'da seçimlerde ikinci çıkan Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders de Evet oyu verenlerin Türkiye'ye dönmesi çağrısında bulundu.
 
Özellikle Avrupa'da yaşayan, sistem olarak Türkiye'de uygulamaya konulacak sistemle benzer hiç bir özelliği olmayan bir devlet sistemi içerisinde hayatlarını devam ettiren Türk seçmenin neden Evet dediği noktası merak konusu oldu. Bu soruyla alakalı olarak tek bir yanıt vermek pek mümkün görünmezken, Avrupa'da yaşayan Türklerin uyum sürecinin yakından takip edilmesi önemli bir nokta.
 
 
Almanya'da çıkan yüzde 63 oranındaki Evet oyuna bakıldığında; referandum süreci içerisinde gerçekleşen Türkiye kökenli Alman vatandaşı ve Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in Türkiye'de tutuklanması önemli bir dönüm noktası oldu.Tutukluluğun ardından, Almanya'da Türk bakanların katılacağı bazı etkinlikler iptal edildi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'nın bu tutumunu Nazi dönemi uygulamalarına benzeterek iplerin iyice gerilmesine sebep oldu. Gurbetçilik psikolojisi ve yaşadığı ülkede her daim bir yabancı olarak kalmanın bir getirisi olarak doğduğu ya da kendini ait hissettiği ülkeye fazlasıyla bağlılık hisseden göçmen Türk vatandaşları ise bu durumda seçimlerini Türkiye'den yana kullandı. Yaşadıkları ülke ya da ait hissetikleri ülke arasında seçim yapma psikolojisinden kaynaklı gösterilen hassasiyet Türk seçmenin oyunu Almanya yönetimine adeta bir tepki gösterircesine Evet'ten yana kullandı.
 
Bunun bir benzerinin yaşandığı Hollanda'da da referandum sürecinde yaşanan gerginlikler, Türk seçmenin oylarını büyük oranda etkiledi. Hollanda yönetimi, Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Hollanda'da yaşayan Türklerle yapacağı toplantıyı engellemişti. Kara yoluyla Rotterdam'a giden Kaya'nın konsolosluğa girişine izin verilmemişti. Yaşanan bu kriz sonrasında Hollanda'da yaşan bir çok Türk uyruklu vatandaş sokağa dökülmüş ve bu duruma Hollanda polisi tarafından müdahalede bulunulmuştu. Avrupa'yla iplerin iyice gerilmesinde kaynaklı Avrupa'da yaşayan Türkler'in yaşadıkları ülkelere gösterdikleri bir nevi tepki olarak Evet oyu kullanması gayet tahmin edilebilir bir sebep olarak kabul edilebilir.
 
Yurt dışında yaşayan Türklerin sorunlarına dair Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinde bulunan 'Yurtdışında Yaşayan Türk Vatandaşları ve Sorunları' isimli makalede de açıkça belirtildiği gibi uyum sürecinin kontrolü hem orada yaşayan vatandaşların hem de ülkelerin göçmenlerle ilgili politikalarıyla oldukça bağlantılı. Özellikle Avrupa'da yaşayan Türklerin Evet yönünde tercihte bulunması  Avrupa'nın bir çok ülkesinde var olan yönetim sistemine ve siyasi koşullarına olan adaptasyonun uzun vadeli olmadığını ve uyum sürecinin hali hazırda başarılı bir şekilde devam etmediğinin adeta bir kanıtı oldu.
 
HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ
Helikopter Kazası Terör Saldırısı mı?
 
 

 

Avrupa Türk Vatandaşı Referandum Evet Hayır Hollanda Almanya Yabancılık Uyu Süreci Gerginlik AGİT
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ali Babacan’ın FETÖ Soruşturmasında Gelişme
Ali Babacan’ın FETÖ Soruşturmasında Gelişme
Eljif Elmas Piyangosu
Eljif Elmas Piyangosu