Yusuf Kaplan'dan İktidar Eleştirisi

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan AKP iktidarının halkı getirdiği olumsuz durumları eleştirdi.

Yusuf Kaplan'dan İktidar Eleştirisi
Yusuf Kaplan'dan İktidar Eleştirisi Ecem Şenol
Bu içerik 2740 kez okundu.

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, dört yıl önce bugünlerde Türkiye'nin gündemine oturan Gezi Parkı eylemlerini ikiye ayırarak birinci Gezinin, sonuna kadar desteklenmesi gereken bir şey olduğunu ve bütün iktidar biçimlerine karşı çıkan anarşistler olduğunu ifade etti. Kaplan, doğaya saldırıya, iktidar biçimlerine karşı çıkılmasının, başlı başına çok önemli bir olay olduğunu açıkladı.

AKP'nin Türkiye'yi doğru okuduğunu, bu sebeple iktidar olduğunu belirten Kaplan, 15 yıldır iktidarda bulunan partinin, Dünyayı ve Türkiye’deki yerleşik iktidar biçimlerini doğru okuyamadığını, hatta şimdi halkı da okuyamadığını ve iktidarın dönüştürdüğünü aktardı.  Ak Parti’nin insanların gözünü kör ettiğini ifade eden Kaplan, Cumhurbaşkanı’nın, Başbakan’ın, bakanların uçağına binmeyen tek adam kendisi olduğunu sözlerine ekledi. Siyasi İslam'ı da eleştiren Yeni Şafak yazarı, bu toplumun İslamcıları olarak kendilerinin iktidar olmadan önce hakikatin izini daha iyi sürdüklerini ama iktidar olunca bunun bittiğini dile getiren Yusuf Kaplan, bir şekilde iktidara talip olmamaları gerektiğini ya da iktidar olsalar bile merkeze talip olmamaları gerektiği yorumunda bulundu. Kaplan, 16 Nisan'daki halk oylaması sürecinde 2017'nin Türkiye'nin sıçrama yılı olacağını savunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a tepki göstererek Türkiye’nin bir şekilde, önce başına ne geldiğini derinlikli bir şekilde tahlil edip kendisini önyargılardan arındırması gerektiğini belirtti. Basit Kemalist ya da İslamcı ideolojik yaklaşımlar üzerinden değil, hakikati eksen alacak bir tavır takınılmasının icap ettiğini belirten Kaplan, eğitimin çöktüğünü, medyanın ise yerlerde süründüğünü belirtti.

Gençlik nereye gittiğinin belli olmadığını aktaran Kaplan, kendisinin partici olmadığını ve partinin bir araç olduğunu ifade etti. Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 14 yıldır kesintisiz iktidar olduğunu ama sosyal ve kültürel iktidar olma konusunda sıkıntıları olduğu şeklindeki sözlerine ilişkin olarak bu ülkede celladına âşık bir entelijansiya olduğunu ve Batı’yı tanıdığını ne de kendisiyle ilişkisi olduğunu ifade etti. Erdoğan’ın dolayısıyla, Batı’dan da kendisinden de bihaber olduğunu belirten Kaplan, ülkece bizim modernleşmemizin de Müslümanlaşmamızın da sığ olduğunu aktardı.

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Kato Dağı'nda PKK Operasyonu

Yusuf Kaplan Yeni Şafak AKP İktiar Gezi Süreci Halk Cehalet Açıklama Röportaj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500