Zaman'ın Avrupa Macerası Sona Erdi

Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yakınlığı ile bilinen ve Fransa'da yayın yapan Zaman Fransa gazetesi ile Belçika'da yayın yapan Zaman Belçika gazetesi yayınlarına son verdi.

Zaman'ın Avrupa Macerası Sona Erdi
Zaman'ın Avrupa Macerası Sona Erdi Derya Kaya
Bu içerik 1221 kez okundu.

Zaman France ve Zaman Fransa isimleriyle Fransa'da Türkçe ve Fransızca yayın yapan haftalık gazetenin yayın kurulu, Türkiye'deki darbe girişimi sonrası ortaya çıkan gergin ortam ve bunun Fransa'ya da yansıması sonrası gazeteyi kapatma kararı aldı.
Yayın Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, 2008 yılından bu yana yayınlanan Zaman France'ın 15 Temmuzdaki darbe girişimi sonrası Fransa'da hedef alındığını ve Türk toplumunun saldırı ve tehditlerine maruz kaldığını vurguladı. Açıklamada, Zaman France'ın darbe girişimini net bir şekilde kınadığı hatırlatılarak gazetenin darbeye kalkışan terör örgütüyle işbirliği yapmakla suçlandığı belirtildi.

"Zaman France'ın macerası sona eriyor" başlığıyla duyurulan kapanışın, Zaman'ın Fransızca ve Türkçe haftalık basılı yayını ve her iki dildeki internet sitesi için de geçerli olduğu duyuruldu.

Yayına 2008 yılında başlayan gazete, özellikle 17-25 Aralık'tan sonra Fransa'da yaşayan Türklerden büyük tepki almış, binlerce Türk vatandaşı aboneliğini iptal etmişti. Aboneliğini iptal etmesine rağmen gazetenin adresine postalandığını belirten çok sayıda Türk vatandaşı, gazeteye çağrıda bulunarak uygulamaya son verilmesini istemişti.      

ZAMAN BELÇİKA DA KAPANDI

Örgüte yakınlığına bilinen Zaman Belçika da kapandı. 17-25 Aralık'tan sonra bir süre Zaman Benelux olarak yayın yapan gazete, darbe girişiminin ardından internet sitesinin faaliyetlerini sonlandırdı ve siteye girenleri Zaman Fransa'ya yönlendirmeye başladı.      

Belçika ve Hollanda'da Felemenkçe yayınlanan Zaman Vandaag gazetesinin de kapanmak üzere olduğu bildiriliyor. Gazetenin Belçika Müdürü Mete Öztürk, Belçika basınına yaptığı açıklamada, yayınlarına son verme ihtimallerinin bulunduğunu söyledi.
 

zaman gazetesi FETÖ OHAL Darbe Girişimi Zaman France Zaman Benelux zaman gazetesi aboneliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500