Zara Ürünlerinde İsyanın Etiketi

Dünyanın en büyük markaları içinde olan Zara’ya üretim yapan Bravo hazır giyim işçileri fabrikanın bir gecede boşaltılıp sahibinin kaçması üzerine alacaklarını, kıdem ve ihbar tazminatlarını almak amacıyla Zara ürünlerine emeklerinin karşılığını alabilmek için dikkat çeken bir etiket astı.

Zara Ürünlerinde İsyanın Etiketi
Zara Ürünlerinde İsyanın Etiketi Meltem Yüksel
Bu içerik 884 kez okundu.

Dünyanın en büyük markaları arasında bulunan Zara’nın ürünlerine bir etiket de üretim yapan işçileri tarafından eklendi.

Temizgiysi.org’da yer alan habere göre; Bravo hazır giyim fabrikasında senelerce çalışıp Zara, Next ve Mango’ya üretim yapan işçiler fabrikanın bir gecede boşaltılıp sahibinin kaçması üzerine son 3 maaşlarının yanı sıra kıdem ve ihbar tazminatlarını almadan ortada kaldılar.

İşçiler ertesi gün fabrikayı ortada bulamayınca alacakları için üretim yaptıkları markalar olan Zara, Next ve Mango’nun kapısına gittiler. Zara’nın uluslararası sendika ile yaptığı sözleşmede kendi tedarik zincirlerinde kendilerine üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduklarını resmi olarak kabul etmesine rağmen, ünlü şirket bir yıldır işçilerin parasını vermemek için direniyor.

Temiz Giysi Kampanyası’nın girişimleri doğrultusunda 1 yıldır devam eden görüşmelerden sonuç çıkmayınca Eylül ayında bir imza kampanyası başlatıldı. Temiz Giysi Kampanyası da 25 Eylül’de bir açıklama yaparak bu kampanyayı sonuna kadar desteklediğini belirterek tüketicilere destek vermek için çağrıda bulundu.

Bravo işçileri seslerini duyurmak için İstanbul’daki Zara mağazalarına giderek ürünlere, o ürünleri ürettiklerine dair etiket yerleştirdiler. Bu etiketleri gören bazı tüketiciler sosyal medyadan paylaşarak sorunun çözülmesini isterken bazıları da Temiz Giysi Kampanyası’nı arayarak bilgi talebinde bulundu.

Emektar işçiler ise tüketicilere şu sözlerle seslendi;

“Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için üretim yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!

İmza kampanyamıza www.change.org/p/bravoiscileri adresi üzerinden imza atarak ödemelerimizin yapılması konusunda bize destek olabilirsiniz.

Ya da bu etiketin fotoğrafını çekerek #BravoİşçileriİçinAdalet hashtagi ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Biz Temiz Giysi Kampanyası olarak Zara, Next ve Mango’nun derhal işçilerin sesine kulak vererek alacakları ödemelerini talep ediyoruz.”

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Medipol Başakşehir’den beIN Sports İddialarına Cevap

Zara İşçi Zara Ürünleri Boykot Temiz Giysi Kampanyası Next Mango Emek Bravo Bravo Hazır Giyim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500