Zarrab Davası Atilla Davası Oldu

Dün toplanan Rıza Sarraf davasında mahkeme heyeti jüri seçimleri için toplandı. Sanık listesinden adı çıkartılan Sarraf’ın adı şüpheli işbirlikçi olarak geçerken Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla tek başına hakim karşısına çıkacak.

Zarrab Davası Atilla Davası Oldu
Zarrab Davası Atilla Davası Oldu Meltem Yüksel
Bu içerik 760 kez okundu.

ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu yasadışı yollarla ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklu bulunan Reza Zarrab davasında dün New York Güney Bölgesi Mahkemesi’nde görülmeye başlandı ve Sarraf’ın sanık olarak yer almadığı kesinleşti.

Davanın yargıcı Richard Berman’in mahkeme salonunu dolduran, Amerika’nın etnik ve ırk zenginliğini yansıtan jüri adaylarına yönelik davanın özetini aktardığı konuşmasında, “Türkiye vatandaşı olan Mehmet Hakan Atilla bu davada yargılanan tek sanıktır” ifadesini kullandı. Yapılan bu açıklama haftalardır nerede olduğu ve etkin pişmanlıktan yararlanıp yaralanmadığı merak edilen Iran asıllı Türk vatandaşı altın tüccarı Reza Zarrab’ın savcılarla işbirliği yapmakta olduğunu kesinleşmiş oldu.

Davayı yakından takip eden fakat isminin açıklanmasını istemeyen bir hukukçuya göre, Sarraf mahkemeye Atilla’nın aleyhine tanıklık yapmayı kabul etmezse getirilmeyecek.

Anlattıklarının ise bir iddianameye dönüştürülmeden kamuyla paylaşılması mümkün değil. Bir iddianame kaleme alınsa dahi bu belgenin gizli ibaresi taşıması halinde hakkında suç isnat edilenler yakalanmadan içeriğinin öğrenilmeyeceğini vurgulayan hukukçu, Amerikan mahkeme usulüne göre Sarraf eğer Atilla aleyhine konuşacaksa da söylediklerini sanığın gözlerinin içine bakarak söylemesi gerektiğini ve bunun adil yargılanmanın ön şartlarından birisi olduğunu söyledi.

Mahkeme salonuna girişte pek de heyecanlı bir görüntü sergilemeyen kalabalığa davanın tarafları hakkında bilgileri olup olmadığı, savunma makamı, hukuk firmaları, iddianamede mağdur olarak isimleri gecen ABD bankaları da içlerinde olmak üzere taraflarla ilintili sahsi bağlantıları olup olmadığı soruldu. Temel sorulardan sonra bütün adaylarla bir de 9 sayfalık bir liste paylaşıldı ve listede adı geçen şahıs, kamu kurumu ve örgütleri bilip bilmedikleri sorgulandı.

Yargıcın sorduğu sorulara cevabı olan ve kendilerine verilen numarayı tekrar ederek söz alan adayların bazıları Türkiye’ye seyahat ettiklerini, çoğu adı geçen bankalarda hesap sahibi olduklarını, bir kısmı federal hükûmet için çalışan akrabaları olduğunu detaylandırdılar.

Yargıç Berman, bu kişi ve kuruluşların listede yer almasının davada konu edilecekleri, tanık olarak dinlenecekleri ya da iddialarla ilintili olduklarına kesinlikle işaret etmediğini, yalnızca jüri üyelerinin tarafsızlığını garantilemek adına oluşturulduğunu vurgulamasının ardından belgeyi incelemeleri için adaylara yaklaşık 10 dakika süre tanıdı.

Soyadı ve isim düzeninde alfabetik sıralamaya göre listelenen isimler oldukça dikkat çekici. Görevleri de belirtilen şahıslar arasında; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, eski AB Bakanı Egemen Bağış, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, İstanbul Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çetinkaya, İran’da tutuklu bulunan Baba Alemdarı, eski Türk polis memurları Mehmet Akif Üner ve Yakub Saygılı, Federal polis memuru Benjamin Denk, gazeteci Can Dündar, Sarraf’in eşi ve şarkıcı Ebru Gündeş, ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardione ve birçok sıradan özel sektör çalışanı ve devlet memurunun isimleri de var.

Rıza Sarraf’ın adı soyadı İngilizcede ‘Zarrab’ olarak anıldığından listenin sonuna, eski sanık değil, ‘şüpheli işbirlikçi’ olarak eklendi.

 

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Rıza Sarraf Reza Zarrab Mehmet Hakan Atilla ABD Dava Mahkeme İran Türkiye Yolsuzluk Halkbank
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500