Zarrab Davasında Büyük Gün

Amerika’da tutuklu bulunan Reza Zarrab davasında ertelenen jüri seçimleri bugün yapılıyor. Jüri seçilecek duruşmaya iş adamının avukatlarını katılması beklenmiyor.

Zarrab Davasında Büyük Gün
Zarrab Davasında Büyük Gün Meltem Yüksel
Bu içerik 765 kez okundu.

Amerika’da İran’a uygulanan ambargoyu deldiği ve kara para aklama suçlamalarıyla hakkında dava açılan Reza Zarrab hakkında ABD medyasında yoğun spekülasyon devam ederken, dikkatler bugün yapılacak duruşmaya çevrildi. Jüri seçilecek duruşmaya Zarrab’ın avukatlarının katılması beklenmiyor.

Geçtiğimiz Pazartesi yapılacak olan fakat bir hafta ertelenen jüri seçimi bugün Türkiye saati ile 16.00’da başlayacak. Zarrab’ın yanı sıra New York’ta tutuklu olarak yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ile aynı dava bünyesinde haklarında yakalama kararı çıkartılan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan, eski Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan’ın da aralarında bulunduğu sanıklar için jüri seçimi yapılacak.

Davanın seyrine karar verecek jüri üyelerinin seçiminin bugün tamamlanmasından sonra jürili dava 28-29 Kasım günü görülmeye başlanması düşünülüyor. Mahkemeye son kez çıktığında ayak bileklerinden zincirli olarak getirilen Reza Zarrab, dava ile ilgili son 3 duruşmaya katılmadığı öğrenilmişti. Zarrab’ın, kendisine ve diğer sanıklara yöneltilen suçlamalar hakkında itirafçı olmayı kabul ettiği iddia edilmişti.

Hakan Atilla, jüri seçimi yapılması öngörülen geçen haftaki duruşmaya mahkum üniforması yerine, takım elbise ile katılmıştı. Bugün yapılacak duruşmada hem Reza Zarrab’ın hem de avukatlarının çıkıp çıkmayacağı belli değil. ABD hukuk ve adalet sistemine göre, yargılanan sanıkların suçlu olup olmadığına mahkeme yargıcı değil, halktan oluşan jüri üyeleri tarafından karar veriliyor.

19 Mart 2016'dan bu yana hapishanede bulunan Sarraf, ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları yasa dışı yollarla delmek, ABD kurumlarını aldatmak ve kara para aklamakla suçlanıyor.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Türkiye Gündemi

Reza Zarrab ABD İran New York Jüri Türkiye Halkbank Mehmet Hakan Atilla Jüri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500