Zarrab İtirafında 3. Gün

ABD’nin New York eyaletinde itirafçı olan Reza Zarrab’ın duruşmasında 3. Gün başladı. Davada bugün Rıza Sarraf'ın çapraz sorguya alınması bekleniyor.

Zarrab İtirafında 3. Gün
Zarrab İtirafında 3. Gün Meltem Yüksel
Bu içerik 849 kez okundu.

ABD’nin New York eyaletinde itirafçı olan Reza Zarrab’ın duruşmasında 3. Gün başladı.

Davada bugün Rıza Sarraf'ın çapraz sorguya alınması bekleniyor.

Sebla Küçük’ten alınan çeviriler Canlı Blog:

* Net olarak anlaşılması için: Görüntülü bağlantıyla ifade verilmesi durumunda, ifadeler mahkeme salonunda yayınlanacak ancak dışarıya yayın verilmeyecek.

* Yargıç Berman, bu tanıkların ifadesinin alınması için iki tarafın uygun bir çözüm bulamamış olmasını "anlamadığını" söyledi. Konuyu kendi aralarında görüşmelerini istedi. Şimdilik konu çözülemedi.

* Diğer konu hakkında: ABD hükümeti, savunmanın tanıklarına ABD'ye güvenli giriş garantisi vermedi ve bu nedenle savunma makamı, bu tanıkların ifadelerinin Türkiye'den görüntülü bağlantı aracılığıyla alınmasını talep edebilir.

* Yargıç Berman, söz konusu jüri üyesinin 2 gündür duruşmaların büyük kısmını uyuyarak geçirdiğini söyledi. "Çok iyi bir adama benziyordu" dedi. 6 yedek kişiden biri, bu jüri üyesinin yerini alacak.

* Yargıç Berman, uyuyan jürinin bundan sonra duruşmalara katılmayacağını açıkladı. "Bence salonda olan bitenleri izleyemeyen bir jüri görevini yerine getiremez" dedi.

* Bugünkü duruşmadan sonra iki meseleyle ilgili toplantı düzenlendi. Birinci mesele, jüri üyelerinden birinin uyuması. İkincisi, Atilla'nın tanıklarının Türkiye'den gelirken güvenlik garantisi istemesi.

* Bugünkü oturum son ses kaydının dinletilmesiyle sona erdi. Çevirisi yapılmadı ama birazdan paylaşılacak.

* Yeni bir ses kaydı geliyor.

* Zarrab, bankanın alt kademelerindeki çalışanların "durumu", yani yaptıkları işlemlerde aslında bir gıda ticareti olmadığını bilmediğini söylüyor. Haberleri olmadığı için de belge istiyorlardı.

* Duruşmanın bitmesine 15 dakika kaldı.

* Kısa bir ara verildi.

* Yine bir telefon görüşmesi kaydı dinletiliyor.

* Zarrab, bankanın işlem için belge istediğini söyledi. Zarrab, "Bu beni endişelendirdi çünkü aslında bir ürün nakliyesi yapılmamıştı o yüzden istedikleri belgeyi temin etmek mümkün değildi." Zarrab'a göre Aslan "Reza Bey ben meseleyi çözeceğim, sorun yok" dedi.

* 26 Ekim tarihli duruşmaya ait konuşma dökümüne göre Zarrab ABD'de tutukluyken ödediği rüşvetlerden bahsetti, bunları cezaevine cep telefonu ve içki gibi kaç eşya getirtmek için verdiğini söyledi.

* Zarrab, Hakan Atilla'dan, 50 milyon Euro'luk bir uluslararası işlemi takip etmesini istediğini söylüyor.

* "Tegali" kelimesi Farsça'da iki banka arasındaki para transferi için kullanılan "Antagali" olabilir.

* "Alıcı: Sayın Alipour ve Tegali Bank" "Tegali" kelimesi Farsça'da iki banka arasındaki para transferi için kullanılan "Antagali" olabilir.

* E-postanın konusu: 50 milyon tutarında ileri vadeli Swift [bir kısmı duyulamadı].

* 29 Mayıs 2013'te Zarrab'ın Atilla'ya gönderdiği bir e-posta delil dosyasına giriyor.

* Reza Zarrab'ın 26 Ekim'de itirafçı olduğu duruşmaya ait bir konuşma dökümüne göre Zarrab, Yargıç Berman'a, baskı altında olmadığını söylüyor. Bu standart bir ifade ancak davanın yüksek profilli olması nedeniyle önemli.

* Zarrab şemayı çizdikten sonra, tekrar tanık kürsüsüne döndü.

* Zarrab şemasını çizerken, jüri üyelerine eski içişleri bakanı Muammer Güler'in bir başka fotoğrafı gösteriliyor. Zarrab dünkü ifadesinde, Güler'in oğlu Barış Güler'e 100.000 dolar rüşvet ödediğini söylemişti.

* Zarrab yine şema çiziyor. Basın mensupları çizdiği şemaların kendilerine de verilmesini talep etti ancak şemalar henüz paylaşılmadı. Muhtemelen Zarrab'ın şemalara artık ihtiyacı kalmadığında bunlar basına verilecek.

* TÜPRAŞ ve BOTAŞ yeniden gündeme geliyor. Ticaretin para kaynağı olarak kullanılan petrol ve doğalgaz gelirleri hakkında sorular soruluyor.

* Zarrab sistemi açıklıyor: Sistem çok basit, o yüzden şema çizmeyeceğim.

* Daha önce çizdiği şemayı gösteriyor.

* Zarrab, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarında 2013'te yapılan değişiklikleri anlatıyor: "İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ham petrol satışından para kazanıyordu ancak ABD bu paraların altın satın almak için kullanılmasını yasaklamıştı."

* Zarrab: O toplantıya Halkbank'tan sadece Süleyman Aslan katıldı.

* Zarrab toplantıya Aslan'ın da katıldığını söylüyor.

* Zarrab: İranlılar, ödemeleri doğrudan yapma konusunda Süleyman'a baskı yaptı.

* Zarrab: İran Petrol Bakanı ve heyeti, onunla birlikte gitti.

* Zarrab'ın ifadesine göre Ankara'daki Marriott Hotel'de bir toplantı düzenlendi.

* Savcı, "Mayıs 2013'te İranlılarla toplantı düzenlediniz mi?" diye soruyor.

Zarrab: Evet, bir toplantı düzenlendi.

Soru: Siz o toplantıya katıldınız mı?

Zarrab: Bazı kısımlarında katıldım.

* Bugün çok sayıda telefon görüşmesi kaydı getirildi. Yargıç, bunların salonda dinletilip dinletilmeyeceğine karar verecek.

* Birçok telefon görüşmesi kaydı art arda dosyaya ekleniyor. Bunlar da kamuoyuyla paylaşılacak.

* Altın ticareti ve gıda ticareti: Zarrab'a göre İran için, ödemelerini yapabildikleri sürece hangi sistemi kullandıkları önemli değildi.

* Zarrab: İranlılarla sürekli irtibat halindeydim.

* Şu anda Zarrab ile Happani arasındaki görüşmelere ait ses kayıtları dinletiliyor.

* Oturum devam ediyor.

* Dava İran'a yönelik yaptırımları konu aldığından, ABD hükümeti jüriye İran'ın dini lideri Ayetullah Hamaney ile eski cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın fotoğraflarını gösterdi. Zarrab, daha önce bahsedilen mektubunda bu iki isme hitap ederek "ekonomik cihat" önerisi yapıyordu.

* Ara devam ederken, muhabir Klasfeld dosyaya giren delillerden birini paylaşıyor: Zafer Çağlayan'ın fotoğrafı.

Not: Bugün ABD'de önemli bir olay daha var. Rusya soruşturması kapsamında Trump'ın eski danışmanı Mike Flynn suçlu olduğunu itiraf etti. Şu anda Washington DC'de yargıç önünde. Takip ettiğim ABD'li gazetecilerin bir kulağı da burada olduğu için mesajlar biraz yavaş akabilir.

* Ara verilirken Yargıç Berman, sürekli konuşan Reza Zarrab'a boğaz pastili verilmesini istedi.

* Oturuma ara verildi. Bugünkü oturum TSİ 22.00'da sona erecek. Dün sözü geçen telefon kayıtlarından biri veya birkaçı birazdan dinletilecek.

* Zarrab: Süleyman Aslan'ı her aradığımda borçlu çıkıyordum.

* Zarrab görüşmede, Süleyman Aslan'a yine rüşvet vermek zorunda kalmamak için, Happani'ye, bir evraka imzayı fotoşopla yerleştirmesini söylüyor.

* Zarrab, görüşmede kullandığı "parayı vurmak" ifadesinin anlamını açıklıyor: "Bu sadece, paranın İran'dan gönderildiğini anlatmak için kullanılan bir terim."

* Zarrab ifade verirken, Atilla'nın avukatları en az bir kez itiraz etti, Yargıç Berman'a, Atilla hakkındaki ifadelerin "şayia" olduğunu, yani birinci elden alınmış bilgi olmadığını söyledi. İtiraz reddedildi. Konu muhtemelen savunmanın çapraz sorgusunda tekrar gündeme gelecek.

* Zarrab, İran'ın petrol gelirlerini aklamak için tasarlanan gıda ticareti sistemini ayrıntılarıyla anlatıyor. Sahte nakliye evraklarının nasıl gerçek gibi gösterileceği konusunda kilit bilgileri Hakan Atilla'dan öğrendiğini söylüyor.

* Savcı, tapenin içeriğini açıklamadan önce Zarrab'dan doğruluğunu teyit etmesini istiyor.

* Zarrab yeniden tanık kürsüsüne döndü. Savcı, kanıt olarak bir tape sunmak istiyor. Ne ile ilgili olduğu henüz bilinmiyor.

* Zarrab 16-17 yaşlarındayken çay ticaretinde nakliye senedi hazırlamayı öğrendiğini anlatıyor. Mahkeme salonundaki Türk basın mensupları gülüyor.

* Zarrab: Asla mal gönderilmedi.

* Kanıt dosyasına giren belgeler arasında Reza Zarrab'ın bu fotoğrafı da var. Sağ alt köşede "Resmi delil 20" yazıyor.

* Zarrab hala şema çiziyor.

* Zarrab, Rostamani Exchange şirketinden ve paraları Euro'dan Dirhem'e nasıl çevirdiklerinden bahsediyor.

* Şu anda "Atlantis" adlı başka bir şirketten bahsediliyor.

*Hatırlatma: Bunlar resmi belgeler ve kanıt dosyasına ekleniyor, dolayısıyla "basının erişimi hakkı" kapsamında tümü kamuoyuyla paylaşılacak.

* Zarrab, kağıt üstünde gıda tedarikçisi şirketin Centrica Dubai göründüğünü, Volgam'ın da İran'a gıda sattığını söylüyor.

Soru: Bu iki şirket de senin kontrolünde miydi?

Zarrab: Evet, elbette efendim.

* Zarrab, yine şema çiziyor.

* Zarrab, Dubai'deki söz konusu şirketle ilgili olarak "Bu şirketi gıda tedarikçisi olarak gösterecektik" diyor.

* Zarrab, Dubai'deki şirketi "Centrica"dan bahsediyor. (Sebla'dan not: Şirket adının yazılışı farklı olabilir)

* Zarrab: İki sistem yan yana çalışıyordu. Altın durdurulunca, gıdaya döndük. Ardından Atilla'nın bir yasa boşluğu bulduğunu söylüyor.

* Zarrab: Sonrasında altın ticaretine de devam ettik.

* Zarrab ifadesinde, Aslan ve Atilla ile yaptığı bir toplantı sonucunda "yönteme ("gıda ticareti" mekanizmasına) son halini verdiğini" söylüyor.

* Zarrab, Süleyman Aslan ile yaptığı toplantı sonrasında Halkbank çalışanı Hakan Aydoğan ile yaptığı bir görüşmeden bahsediyor.

* Zarrab ifadesinde, gıda ticareti tezgahını kurmak için gerekli gümrük evraklarını nasıl temin edebileceği konusunu Süleyman Aslan ile görüştüğünü söylüyor.

*Erişime açılan diğer bir telefon kaydı. Dün kanıt olarak kabul edilen, Zarrab ve Atilla arasındaki görüşme.

* Dünkü duruşmada dinletilen telefon kayıtlarından biri erişime açıldı.

* Zarrab, 2013'teki gıda ticaretinden bahsediyor. Sanırım buradan konuyu Atilla'ya bağlayacaklar.

Savcı, dün bıraktığı yerden devam ederek kayıtlara yeni kanıtlar ekliyor. Bunlardan biri yazılı bir mesaj: "Umarım, gıda konusunda bir sorun yaşamayız" deniyor.

* Jüri üyeleri girdi. Zarrab ayağa kalkıyor.

* Oturum başlıyor.

* Savcı: Bana kalırsa Rocco, yasalar konusunda yanılıyor, sayın Yargıç.

* Berman iki tarafın da sözünü kesiyor ve her kayıt için ayrı ayrı değerlendirme yapmayı tercih ettiğini söylüyor.

* Atilla'nın avukatı Victor Rocco birçok yazılı kaydın "üçüncü şahıslardan" geldiğini söylüyor.

* Savunma makamı, "şayia" ve "doğrulama" gerekçesiyle itiraz ediyor.

* Berman, kayıtların doğrulanması hakkında "Zaten bu konuyu gündeme getirme konusunda endişelerim var." diyor.

* Savcı, Atilla'nın avukatının doğrulama konusundaki itirazlarının reddedildiğini söylüyor.

* Berman, kendisinin de bu konuda mutabık olduğunu söylüyor.

* Savcı: Doğrulamanın birçok yolu var... Zarrab kaydı bizzat doğrulayabilir.

* Savcı, Zarrab'ın savunmasına ilişkin belgelerin hala mühürlü, yani erişime kapalı olduğunu belirtiyor.

* Berman, söz konusu kaydı "dikkatsiz" bir şekilde, doğrulama işlemleri tamamlanmadan duruşmada dinletmek istemediğini söyledi.

* Berman, sunulan telefon kayıtlarından birinde geçen konuşmaların çok geniş bir etki alanı olduğunu, bu nedenle "yargılamanın bütünlüğünün sağlanması" açısından savcılar bu kaydı kabul etmeden önce kaydın doğruluğunun ispatlanması gerektiğini söyledi.

* Savcı, davada sunulan belge, delil ve şemaların bugünkü duruşmadan sonra basınla paylaşılacağını açıkladı.

* Berman: Bugünkü duruşma öncesi avukatlarla konuşmak istediğim iki şey var.

* Yargıç basın mensuplarının duruşmayı izlemesiyle ilgili konulardan bahsediyor. Salonlar dolduğu için insanların bir kısmı duruşmayı bina içindeki ekranlardan izliyor.

* Yargıç basın mensuplarının duruşmayı izlemesiyle ilgili konulardan bahsediyor. Salonlar dolduğu için insanların bir kısmı duruşmayı bina içindeki ekranlardan izliyor.

* Yargıç Berman, duruşma öncesi yargılama usulleriyle ilgili konuşuyor.

* Listede çarpıcı detay: Zafer Çağlayan'ın kardeşi Mehmet Şenol Çağlayan'a Bank Asya üzerinden 2.465.000 TL aktarılmış görünüyor.

* Zarrab'ın bugün yine tanık kürsüsüne çıkması bekleniyor. Zarrab'ın ifadesinin bugün tamamlanması planlanıyordu ancak yarım günlük bir oturum yapılacak ve savcıların sorgusu henüz bitmedi. Muhtemelen Pazartesi kürsüde yine Zarrab olacak.

* Zarrab'ın, Çağlayan'a ödediğini söylediği rüşvetleri gösteren bir liste daha.

* Bir başka tape. Zarrab, Arap Türk Bankası'ndan Özgür Erker ile konuşuyor, Ziraat ve Vakıfbank için dönemin başbakanı Erdoğan'ın ve Ali Babacan'ın onay verdiğini söylüyor.

* Zarrab'ın dünkü ifadesinde Erdoğan'ın Ziraat Bankası ve Vakıfbank için talimat verdiğini iddia ettiği kısma ilişkin delil olarak sunulan tape.

* Zarrab'ın dünkü ifadesinde Erdoğan'ın Ziraat Bankası ve Vakıfbank için talimat verdiğini iddia ettiği kısma ilişkin delil olarak sunulan tape.

* Reza Zarrab'ın İran'ın eski cumhurbaşkanı Ahmedinecad'a yazdığı bir mektup. Dili Farsça. Pete Brush'un aktardığına göre metinde, "dünyayı yiyip bitiren ABD emperyalizminden" bahsediliyor.

* Mektubun Türkçe çevirisi Sebla Küçük’e aittir.

* Mahkemede Hakan Atilla'ya karşı sunulan kanıtların bir kısmı kamuoyuyla paylaşıldı. Bunlar arasında, Zarrab'ın 2011'de İranlı banka yöneticilerine yazdığı bir mektubun taslağı da yer alıyor.

* Reza Zarrab'ın ödemelerini kaydettiği hesap defteri. 2012 ve 2013 yıllarında Zafer Çağlayan'a yaptığı ödemeler de listede yer alıyor. Zarrab, ifadesinde Çağlayan'a, Halkbank ile iş yapmasının önünü açması karşılığında yaklaşık 50 milyon dolar rüşvet ödediğini söylemişti.

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

“O Belgeler Yalan”

ABD Reza Zarrab Rıza Sarraf Dava Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500