Zarrab İtirafında 7. Gün Neler Oldu?

Türkiye'deki mal varlığının dondurulması kararı sonrası Rıza Sarraf'ın uçağına İstanbul'da el konuldu. Mal varlığına ve uçağına el konulan Rıza Sarraf'ın çapraz sorgusuna dün de devam edildi. Davada ilk kez Gülen cemaati hakkında soru soruldu. Sarraf, ayrıca doğrudan sorgusunda "Bunlar Çağlayan'a ödenen paralardı" diyerek komisyon aldığını iddia ettiği belgeleri gösterdi.

Zarrab İtirafında 7. Gün Neler Oldu?
Zarrab İtirafında 7. Gün Neler Oldu? Meltem Yüksel
Bu içerik 455 kez okundu.

Türkiye'deki mal varlığının dondurulması kararı sonrası Rıza Sarraf'ın uçağına İstanbul'da el konuldu. Mal varlığına ve uçağına el konulan Rıza Sarraf'ın çapraz sorgusuna bugün de devam ediliyor. Davada ilk kez Gülen cemaati hakkında soru soruldu. Sarraf, ayrıca doğrudan sorgusunda "Bunlar Çağlayan'a ödenen paralardı" diyerek komisyon aldığını iddia ettiği belgeleri gösterdi.

(Çeviri: Sebla Küçük)

00.40 Bugünkü oturum sona erdi.

00.33 Cohen: Türkiye ile İran arasındaki ticarette asıl olarak kullanılan banka Halkbank'tı.

00.31 Cohen, Halkbank yetkilileriyle Ankara'da ve İstanbul'da bir araya geldiğini söylüyor.

Not: Cohen, jüri üyelerine ABD'nin yaptırım sistemini anlatmak üzere davet edilen OFAC tanıklarından biri. Aşağıdaki haberde bundan bahsedilmişti. (OFAC düzenlemelerinin ABD sınırları dışındakilere uygulanıp uygulanmayacağı, vb.) Hatırlatma: OFAC: ABD'nin yaptırımlarını uygulayan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi.

00.27 Cohen, OFAC'ın nasıl çalıştığını ve kurumun uyguladığı düzenlemelerin yapısını anlatıyor.

00.23 FBI ajanının sorgusu kısa sürdü. Yeni tanık, avukat ve eski CIA direktör yardımcısı David Cohen, kürsüye çıkıyor. Cohen daha önce Hazine Bakanlığı'nda çalıştı; ondan önce de Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı olarak görev yaptı.

Cohen, Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı olarak görev yaptığı dönemde Halkbank'la ilgili bilgi edindiğini söylüyor.

00.19 Bir sonraki tanık çağrılıyor. İran'la ilgili çalışan karşı istihbarat ekibinden bir FBI ajanı kürsüye çıkıyor.

Sarraf'ın İfadesini Tamamladı

00.15 Fleming, "Artık cezaevinde değilsiniz, değil mi?" diye soruyor.

Yargıç Berman, Sarraf'ın bu soruya yanıt vermek zorunda olmadığını belirtiyor ve davanın yıldız tanığı Sarraf, neredeyse yedi tam günün sonunda ifadesini tamamlıyor.

00.13 Fleming, hikayenin diğer versiyonunda, mahkumun Sarraf'ın "karşısına geçerek onu öldürmek için tutulduğunu söylediğini, ona iki hafta mühlet verdiğini" belirtiyor.

Fleming: Söz konusu mahkumun bu olayı inkar ettiğini biliyor musunuz?

Sarraf: Bunu yeni duyuyorum ama şaşırmadım.

00.07 Fleming: Az önce MDC cezaevinde bir mahkumun gelip size bıçak çektiğini anlattınız... Geçmişte bu hikayenin farklı bir versiyonunu anlatmıştınız, değil mi?

Sarraf: Hayır, hikayenin sadece bir versiyonu var, o da gerçek olan versiyonu.

00.04 Sarraf: Cezaevinde olduğum süre boyunca bir arkadaş edindiğim doğru; bazı zamanlarda da, bir avukat tutabilmesi için bu kişiye ödemeler yaptım." Zarrab, bu ödemeyi "borç" diye tarif ediyor.

00.02 Çapraz sorgu devam ediyor. Fleming, Sarraf'ın cezaevindeki hücre arkadaşına ödeme ayarlayarak kendine koruma sağlamasıyla ilgili soru soruyor.

23.52 Sarraf'ın New York'taki cezaevinde yaşadığı bıçaklı saldırı olayıyla ilgili olarak basın mensupları araştırma yapıyor. Saldırganla ilgili herhangi bir işlem yapılmış mı, kontrol ediyorlar. Farklı kurumlardan bilgi almaya çalışıyorlar. Bir gelişme olursa aktaracaklar.

23. 49 Soru: Bu tehditleri durdurmak için yapabileceğiniz bir şey olduğunu düşünüyor musunuz? Soru, tanıklık etmemesi durumunda tehditlerin durabileceğini, ancak yine de ifade verdiğini söylüyor. Soru, "Artık buradayım" diyor.

23.47 Soru: Güvenliğinizle ilgili endişeleriniz var mı? Sarraf: Tehdit edildikten sonrası için mi soruyorsunuz? Soru: Evet. Sarraf: Elbette. Savcı, başka kişilerin güvenliğiyle ilgili endişesi olup olmadığını soruyor. Sarraf, Türkiye'de bulunan ailesi için endişelendiğini söylüyor.

"Cezaevindeki Bir Kişi Beni Öldürmek İçin Talimat Almıştı"

23.43 Soru: (Federal cezaevinden) neden çıkarıldınız? Sarraf, cezaevinde bir kişinin kendisine bıçak çektiğini ve onu öldürmeye çalıştığını söylüyor.

Sarraf, bu şahsın, kendisine işbirliği yaptığı için saldırdığını ve Sarraf'ı öldürmek için talimat aldığını söylüyor.

23.41 Sarraf, bu kişilerin kendisiyle bağlantılı olarak casuslukla suçlandığını ancak onları tanımadığını söylüyor.

23. 39 Savcı, söz konusu risklerle ilgili soru soruyor.

"Mal Varlıklarına El Konulanlar Arasında Varlığından Bile Haberdar Olmadığım Kişiler Var"

Savcı, Sarraf'a ait teknelerin, para yığınlarının fotoğraflarını göstererek hala bunlardan faydalanıp faydalanmadığını sordu. Sarraf  "Hayır, efendim. Hepsine el konuldu." yanıtını verdi.

Soru: Bu korkularınızdan bazıları gerçekleşti mi? Sarraf, "Evet" yanıtını veriyor.

Savcı, Sarraf'a ait teknelerin, para yığınlarının fotoğraflarını göstererek hala bunlardan faydalanıp faydalanmadığını soruyor.

Sarraf: Hayır, efendim. Hepsine el kondu.

Sarraf, "Tüm malvarlığıma Türkiye Cumhuriyet tarafından el konuldu.

Sarraf, 18 kişinin da malvarlığına yine Türkiye hükümeti tarafından el konulduğunu söylüyor.

Sarraf, "(Bunların arasında) varlığından bile haberdar olmadığım kişiler var. Hiç tanımadığım insanlar var."

23.36 Savcı, Sarraf'ın işbirliği anlaşmasının neden geciktiğini sordu. Sarraf iki neden sayıyor:

1) "Yasalar ve adalet çerçevesinde iki avukatımın yürüttüğü siyasi girişimler vardı."

2) "Elbette, işbirliği yapma konusundaki zorluklar ortadaydı."

23.33 "Hükümete, hakkında bilgi verdiğiniz tek kişi Hakan Atilla mı?" sorusuna Sarraf'tan yanıt "Hayır."

23.32 Savcı, sorularıyla, Sarraf'ın, kürsüde yalan söylemesi durumunda anlaşmasının çöpe gideceğini ima ediyor. Sarraf, "Bu herhalde hayatımda olabilecek en kötü şey olurdu" diyor. "Neden?" sorusuna Sarraf, yalan söylerse anlaşmasının bozulacağını ve yeni suçlar ekleneceğini söylüyor.

Tanık koruma programına alınabilecek

23.31 Savcı, Sarraf'ın yaptığı işbirliği anlaşmasıyla ilgili sorular sordu.  İşbirliği anlaşması kapsamında Sarraf, tanık koruma programına alınabilecek. Savcı, Sarraf'a, ifade vermesi durumunda cezaevinden çıkacağı yönünde bir vaat verilip verilmediğini soruyor. Sarraf, "Hayır" diyor.

"Aralık 2013'teki suçlamalardan ödemeler ve kısmen rüşvetle kurtuldum"

23.05 Sarraf, Aralık 2013'te tutuklanmasıyla ilgili ifade veriyor. Savcının, "Bu suçlamalardan nasıl kurtuldunuz?" sorusuna "Ödemeler yaptım ve bunlar kısmen rüşvet olarak verildi" yanıtını verdi.

23.02 Savcı, görüşmelerden birinde bir "konşimento" sorunundan bahsedildiğine dikkat çekti. “Bu konşimento sorunu neydi?" diye sordu. "Büyük gemilerin izlenebilir olmasından kaynaklı bir konşimento meselesiydi. Hakan Atilla gemilerin izlenmesinden endişe duyuyordu “dedi.

23.01 Savcı bu sefer ses kayıtlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sordu. Sarraf bu soruya "Evet" yanıtını verdi.  Sarraf: Çağlayan'a verdiğim saat ve piyano rüşvetti.

22.59 Savcının, “Türk yetkililere rüşvet verdiniz mi?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

Savcı, Sarraf'ın Zafer Çağlayan'a verdiği kol saatini sordu. "Bu rüşvet olarak mı verilmişti?" sorusuna Sarraf'tan "Evet" yanıtı geldi. Savcı, kol saatinin ardından Çağlayan'a verilen piyanonun rüşvet olarak verilip verilmediğini sordu. Sarraf buna da "Evet" yanıtını verdi.

22.35 Sarraf,"Bunlar Zafer Çağlayan'a ödenen paralardı." diyerek elindeki delili gösterdi.

Sarraf'ın iddiasına göre bu tutarlar, Sarraf'ın İran ticaretinden ödenen "komisyonlardandı."

22.32 Sarraf, Atilla'nın durumun farkında olduğunu ancak yine de onlara ayak uydurduğunu iddia etti. Sarraf, "Atilla genel müdürüne haber verdi çünkü biliyordu." dedi.

22.30 Savcının "ABD'li bir banka yaptığınız işin içinde NIOC'un (İran Ulusal Petrol Şirketi) olduğunu bilse ne yapardı?" sorusuna Sarraf, "Parayı, gönderen kişinin olduğu yere geri gönderirdi." diye yanıt verdi. Savcı bu yanıtın ardından "İşlemi gerçekleştirmezdi, değil mi?" ifadelerini kullandı. Sarraf da onu onayladı.

22.29 Savcı, Sarraf'ın herkese rüşvet vermediğine dikkat çekiyor. Rüşvet vermediği iddia edilen bazı isimler: Aydoğan, Ali Fuat ve Hakan Atilla.

22.26 Savcı, Sarraf'a, İran'a yönelik yaptırımların ihlaline ilişkin itirafçılık anlaşmasından bahsediyor.

Çapraz sorgu sona erdi

22.24 Çapraz sorgu sona erdi. Savcı bir kez daha Sarraf'ı doğrudan sorgulayacak.

21.03 Oturuma öğle arası tatili verildi.

21.00 Konu Sarraf'ın ABD'de cezaevindeyken yaptığı görüşmelere geldi. Görüşmelerden en az biri Sarraf ile amcası Ahad arasında.

Avukat Fleming, "Amcanıza bu ülkede serbest kalmak için yapmadığınız bir şeyi itiraf etmeniz gerektiğini söylediniz, değil mi?" sorusuna Sarraf,"Bu kesinlikle doğru değil" yanıtını verdi. Fleming, bir ses kaydı dinletmek istiyor. Kayıt Azeri dilinde.

Sarraf'ın Türkiye'deki yeminli ifadesinden önemli hatırlatma: Süleyman Aslan'ın rüşvet almadığını söylemişti

20.59 Avukat Fleming, Sarraf'a Türkiye'deyken verdiği yeminli bir ifadenin metnini verdi. Söz konusu ifadede Sarraf, Süleyman Aslan'ın rüşvet almadığını söylüyordu.

20.56 Mevzu yine "ekonomik cihat" konusuna geldi. Sarraf, "ekonomik cihat"ın ne demek olduğunu bilmediğini, Farsça yazı okuyamadığını ve Ahmedinecad'a hitaben yazılan ve kendisinin imzaladığı mektupta ne yazdığını bilmediğini iddia etti.

Avukat Fleming "Mart 2016'da tutuklandığınız zaman da ekonomik cihadın ne olduğunu anlamamış mıydınız?" diye sordu. Sarraf, "Kesinlikle doğru ama bugün bunun ne olduğunu biliyorum." yanıtını verdi.

"Türk savcıları kimi zaman yalan söyledim"

20.54 Sarraf, 2013'teki soruşturma sırasında Türk savcılara "kimi zaman" yalan söylediğini belirtti, geçen yıl da tutuklandığı zaman FBI'a yalan söylediğini kabul etti. "Yaptırımları ihlal etmediğimi söyledim, doğru" dedi.

20.43 Sarraf, İstanbul'da acil bir yere gitmesi gerektiği zamanlarda emniyet şeridini kullanmak için İstanbul polisine yalan söylemeye ihtiyaç duymadığını söyledi. "Emniyet şeridini kullanmak için yalan söylememe gerek yoktu. Zaten istediğim gibi kullanıyordum" iddiasında bulundu.

20.39 Atilla'nın avukatları Sarraf'a "Eşinize yalan söylediniz, doğru mu?" diye sorunca savcılar itiraz ediyor. Kısa bir tartışma sonrasında savunma makamı, Sarraf'a hayat kadınlarıyla ilgili sorular sormaya başlıyor.

"Türk yetkililerin çoğu gelirimi biliyordu" iddiası

20.36 Sarraf, geliri hakkında Türk yetkililere yalan söylediğini iddiasını reddetti. Sarraf, "Türk yetkililerin çoğu benim gelirimin ne olduğunu biliyordu" dedi.

20.30 Sarraf, "Burada sanık aleyhinde ifade vermeye başladığım tarihten itibaren mal varlığıma el kondu"  dedi.

Sarraf'ın Türkiye vatandaşlığına geçiş süreci

20.21 Sarraf, "Olağan yolları takip ettim. 2001 yılında başvurdum ve 2006'da veya 2007'de vatandaşlık aldım" dedi. Sarraf hemen ardından kendi söylediğini düzeltiyor ve ilk başvuruyu 2000 yılında yaptığını söyledi.

20.20 Avukat Sarraf'ın "istisnai statü" olarak bilinen bir prosedür kapsamında ne zaman Türkiye vatandaşı olduğunu sordu, Sarraf bunu reddetti.

20.18 Avukat Fleming'in, "2014'te meclis soruşturma komisyonuna bir mektup gönderip göndermediği" sorusuna Sarraf, "Hatırlamıyorum" yanıtını verdi.

20.16 Avukat Fleming, Sarraf'ı, Gülencilerin bombalı saldırı yapmadığı için terör örgütü olmadığını kabul etmesini sağlamaya çalıştı. Sarraf, "O konuda anlaşamayız, çünkü ben onların ne yaptığını bilmiyorum" dedi.

Davada ilk kez Gülen cemaati konuşuldu

20.12 Sarraf, Fleming'in bu şantajın gerekçesi olduğunu iddia ettiği detayları reddetti. Gülen cemaatini duyduğunu söyleyen Sarraf, 'politika analisti' değilim dedi. Sarraf, "Farklı gruplar onlar için farklı isimler kullanıyor. Bu nedenle, onlar siyasi bir grup mu, dini bir grup mu, yoksa terör örgütü mü bilmiyorum." ifadelerini kullandı.

20.09 "Mahkemede bize, Türkiye'de size isnat edilen bazı şeylerden suçlu olduğunuzu söylemiştiniz" ifadelerine "Kesinlikle doğru" sözleri ile katılan Sarraf, bir polis memurunun kendisine şantaj yapmaya çalıştığını iddia etti.

20.07 Jüriye sunulan fotoğrafın ortasında Sarraf'ın kuzeni yer alıyor. Fotoğrafın kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

20.01 Bir fotoğraf jüri üyelerine gösterildikten sonra delil dosyasına eklendi. Kamuoyuyla da paylaşılması bekleniyor.

20.00 Sarraf'ın daha önce ifadesinde yalanladığı "sınırdaki olay" iddiasına geri dönüldü. Avukat Fleming, Sarraf'ın şoförünün yüklü miktarda parayı Rusya'ya kaçıracakken Türkiye sınırında yakalandığını iddia etmiş, Sarraf bunu reddetmişti. Fleming, bu olayda yakalanan ve Sarraf 'ın şoförü olan kişinin, nakit para taşırken durdurulan 14 kişiden biri olduğunu iddia etti.

19.52 Sarraf ile Hakan Atilla arasında geçen kısa bir görüşmenin ses kaydı dinletiliyor.

19.49 Yeniden, iddia edilen iki mekanizma arasındaki geçiş konusuna dönüldü -yani, sahte altın ticaretinden "gıda" ticaretine geçiş- Geçişin nedenini, İran'a yönelik yaptırımların yağmur gibi gelmesi olarak ifade ediyor.

19.43 Sarraf ile Happani arasındaki başka bir görüşmeye geçiliyor. Görüşmede Süleyman Aslan'ın Volgam ("gıda" şirketlerinden biri) ile ilgili söylediklerinden bahsediliyor.

19.39 Rıza Sarraf, Happani için 'sağ kolum' ifadesini kullandı.

19.38 Sarraf daha önce ifadesinde, İran'la bağlantılı işlemlerinin kimi zaman Halkbank'ın alt kademelerdeki çalışanlarına takıldığını söylemişti. Görüşmede "İşler Hakan Atilla'da o kadar takılmıyordu" diyor.

19.20 Dinletilen ses kaydı Sarraf ile Süleyman Aslan'ın arasında Temmuz 2013'te yaptıkları görüşmeye ilişkindi.

19.07 Sarraf'ın çapraz sorgusu kaldığı yerden devam ediyor. Yeni bir ses kaydı dinletiliyor.

OFAC yönetmeliğine ilişkin ifade verecek tanıklarla ilgili karar verildi.

19.06 Yargıç, OFAC yönetmeliğiyle ilgili ifade verecek tanıklarla ilgili kararını verdi; savunma bu tanıklara, kurumun yönetmeliğinin tarihçesiyle ilgili çapraz sorgu yapabilecek.

Atilla'nın avukatı: Adalet Bakanlığı sanki Hazine Bakanlığı gibi davranıyor.

19.01 Atilla'nın avukatı Victor Rocco, müvekkilinin yaptığı iddia edilen işlerin, cezai kovuşturmayla değil, sadece ABD finans sistemine giriş yasağıyla cezalandırıldığını öne sürüyor. Atilla'nın avukatı Rocco, Adalet Bakanlığı sanki Hazine Bakanlığı'ymış gibi hareket ediyor." dedi.

18.55 Duruşma öncesi görüşmelerde, savcı OFAC (Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi) düzenlemelerinde yer alan içinden çıkılmaz nüanslar hakkında yargıca sorular soruyor."Yargıç, Bu güney bölgesindeki dava daha önce emsali olmayan bir dava mı" sorusuna savcı, "Evet" yanıtını verdi.

18.46 Rıza Sarraf, henüz tanık kürsüsüne getirilmedi.

18.10 Hakan Atilla'ya bir kez daha yasal hakları okundu. Duruşma başlamak üzere.

17.30 Çapraz sorgu öncesinde avukatlarla yargıç bir değerlendirme yapıyor.

 

 

 

 

 

HABERBOX ÖNERİYOR-MUTLAKA OKUYUNUZ

Yemen Eski Devlet Başkanı Öldürüldü

Reza Zarrab Rıza Sarraf ABD Zafer Çağlayan Hakan Atilla İran Halkbankası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500